سه نسخه خطی گنجینه آستان قدس رضوی منتشر می‌شود

سه نسخه خطی قرآن علیرضا عباسی، منتخب قرآن ابراهیم سلطان و دیوان حافظ منسوب به عبدالمجید طالقانی تا پایان امسال از سوی مرکز آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی منتشر می‌شود.

به گزارش خبرنگار مهر، عصر روز گذشته کتاب مناجاتنامه منظوم منسوب به حضرت (ع) به خط استاد میرعلی هروی که توسط مرکز آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی به چاپ رسیده با حضور استاد غلامحسین امیرخانی رونمایی شد.

در این مراسم سیدحسین عابدی عضو هیئت مدیره آستان قدس رضوی گفت: این نخستین کتاب از گنجینه نسخ خطی موزه آستان قدس رضوی است که به چاپ رسیده است. مرکز آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی قصد دارد تا پایان سال 87 سه نسخه خطی قرآن علیرضا عباسی عصر صفوی، منتخب قرآن ابراهیم سلطان و دیوان حافظ منسوب به عبدالمجید طالقانی را به چاپ برساند.

در ادامه این مراسم دکتر محمدجعفر یاحقی استاد دانشگاه فردوسی مشهد که مقدمه این مناجاتنامه را نوشته گفت: مناجاتنامه هروی تجمعی از هنرهاست. شیوایی کلام مولا علی (ع) و خط نستعلیق هنرمندی همچون میرعلی هروی این مناجاتنامه را به یکی از ارزشمندترین نسخ خطی در جهان بدل کرده است.

در ادامه فیلمی از مراحل چاپ مناجاتنامه پخش شد و استاد امیرخانی در سخنانی با ابراز گله‌مندی از فعالیت‌های آستان قدس رضوی گفت: سال‌هاست گنجینه آستان قدس رضوی از دسترس عموم دور است. این حرکت فرهنگی که نسخ خطی به همان شکل واقعی خود چاپ شود و در اختیار هنردوستان قرار بگیرد مسئله‌ای است پسندیده که می‌بایست زودتر انجام می‌گرفت.

استاد برجسته خوشنویسی که مقدمه کتاب را خطاطی کرده در ادامه به معرفی مناجاتنامه پرداخت و گفت: هروی خوشنویسی است که خط نستعلیق را به اوج رساند و از پیشینیان بسیار فاصله گرفت. هروی این مناجاتنامه را در دوران طلبگی خود نگارش کرد و هنوز به اوج پختگی نرسیده بود، اما کتابت این مناجاتنامه اصالت خط هروی را به خوبی نشان می‌دهد.

این مراسم با رونمایی از مناجاتنامه منظوم منسوب به حضرت علی (ع) به خط استاد میرعلی هروی ادامه پیدا کرد و نخستین نسخه‌های آن به غلامحسین امیرخانی و محمدجعفر یاحقی اهدا شد.

کد خبر 721304

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 3 =