خوشنويسي به سمت ارتقاي كيفيت مي رود

خوشنويسي روند تكاملي خود را ادامه مي دهد و پس از دهه 1370 ، به سمت ارتقاي كيفيت پيش مي رود .

                                       اثر ملك زاده

استاد مجتبي ملك زاده ، شكسته نويس معاصر، در گفتگو با خبرنگار هنري مهر ، كاهش استقبال هنرجويان از خوشنويسي را مثبت ارزيابي كرد و گفت: با توجه به كيفي شدن هنرخوشنويسي پس از دهه 1370، نسل جوان بيشتر به هنرهاي مدرن رومي آورد ؛ البته گسترش هنرهاي سنتي امري چندان مقدور و مقبول نيست . چون اين گسترش به بازاري كردن هنر سنتي مي انجامد و آن را در معرض آفات و آسيب هاي مختلف قرار مي دهد .                      

وي درباره سير تحول خوشنويسي در سال هاي اخير گفت :خوشنويسي حدود 60 سال است كه در وادي انجمن خوشنويسان به همت مرحوم استاد حسن و استاد حسين ميرخاني ، مرحوم علي اكبر كاوه ، مرحوم دكتر بياني و مرحوم زعيمي و استادان بزرگ ديگر ، هنري پويا و زنده است .هدف از تاسيس اين انجمن احياي دوباره خط و خوشنويسي بود كه در اثر بروز فن آوري هاي چاپ دچار ركود شده بود .اين انجمن با فعاليت هاي مختلف از جمله داير كردن كلاس هاي آموزشي ، توانست خود و خوشنويسي را به عنوان هنري اصيل ، سنتي و پيشرو به جامعه سياسي و اجتماعي آن دوره معرفي كند . 

                                         آثار ملك زاده

ملك زاده افزود : فعاليت هايي مانند نشر و آموزش خوشنويسي تا قبل از انقلاب ادامه داشت ، امابعد از انقلاب اين هنر به خاطر ماهيت اسلامي اش جايگاه خوبي را كسب كرد و به خوبي خود را با شرايط اجتماعي و سياسي روز وفق داد . يكي از علل اين بود كه تكليف هنر هاي ديگر معلوم نبود . اين جريان تا حدود دهه 70 ادامه داشت و  به تعداد خوشنويسان هم روز به روزافزوده شد .

اين شكسته نويس ادامه داد : انجمن خوشنويسان در دهه 70 بايد در فعاليت هايش كه مربوط به دهه 20 و 30 بود ، بازنگري مي كرد؛ ولي متاسفانه اين موضوع به قدر مطلوب مورد توجه نبود و از دهه 70 به بعد روند خوشنويسي كندتر و طبعا عنايت مسوولان سياستگزاري فرهنگي هم كمتر شد؛ ولي در مجموع ، خوشنويسان در اين دوره موفق بوده اند و به رغم سياست هاي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي  و حمايت محدود اين سازمان ، خوشنويسي جايگاه قابل توجهي دارد .

کد خبر 7297

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 3 =