توقف مذاکرات توافقنامه امنیتی/مخالفت قاطع بغداد با مصونیت آمریکایی ها

یک عضو برجسته بزرگترین فراکسیون پارلمانی عراق از متوقف شدن مذاکرات هیئتهای آمریکایی و عراقی درباره توافقنامه امنیتی به سبب پافشاری آمریکا بر حق مصونیت نظامیان و غیر نظامیان خود در عراق خبر داد.

"علی الادیب" عضو ائتلاف عراق یکپارچه در گفتگو با  مهر تاکید کرد : مذاکرات با آمریکا درباره توافقنامه به سبب آنکه مذاکره کننده آمریکایی همچنان بر دادن حق مصونیت(کاپیتولاسیون) به نظامیان و غیرنظامیان آمریکایی پافشاری می کرد و مخالفت عراق با این خواسته، متوقف شده است.

ادیب تاکید کرد : همچنان موانع واشکالات اساسی در این توافقنامه وجود دارد که از جمله این اشکالات این است که طرف آمریکایی همچنان بر مسئله مصونیت قضایی نظامیان و غیر نظامیان خود پافشاری می کند در حالی که عراق بر ضرورت حفظ حاکمیت خود تاکید می کند.

وی درباره اینکه آینده مذاکرات در سایه پافشاری طرف آمریکایی را چگونه می بیند و اینکه آیا احتمال تغییر متن پیش نویس توافقنامه برای بار دیگر وجود دارد ؟ گفت : قطعا احتمال چنین تغییری وجود دارد، زیرا دولت عراق به مسئله مصونیت بسیار حساس است و امکان امضای چنین توافقنامه ای که به نظامیان و غیر نظامیان آمریکایی مصونیت بدهد، هرگز وجود ندارد.

ادیب درباره آینده این مذاکرات گفت : دولت عراق در صورت مخالفت آمریکا با تعدیل بند مربوط به مصونیت قضایی نظامیان و طرفهای قرارداد با آن، در نهایت مجبور خواهد شد متن پیش نویس این توافقنامه را به هیئت دولت و مجلس نمایندگان ارائه کند.

عضو بزرگترین فراکسیون پارلمانی عراق  خاطر نشان کرد : حفظ حاکمیت و سیادت عراق در هر توافقنامه ای یک مسئله اساسی و ضروری است و یک شعار نیست و مذاکره کنندگان عراقی این مسائل را کاملا مد نظر دارند و به آن پایبند هستند.

کد خبر 743408

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 6 =