بهره‌گیری از بوستان شریعت محمدی

خبرگزاری مهر - گروه دین و ادیشه: بوستان شریعت محمدی (ص) آکنده از گلهای خوشبویی است که صفابخش دل صاحبدلان و معنابخش سرّ عارفان است و در این میان تنها زنبوران شهد جوی اهل ایمان بر گلبرگ لطیف رحیمیت می‌نشینند و از عصاره عطرافشان و اکسیر روح افزای دین می‌نوشند و از شیرازه گل شهدآفرین قرآن می‌چشند.

پیروان و عاشقان راستین ولایت، سوختگان شمع محفل مقربین اند که در سایه تسلیم و اطاعت محض، تنها شهدنوش پاکی و طهارت در حریم بوستان معنویت هستند و از هرگونه تیرگی و آلودگی دوری می گزینند و از این طریق به اوج آسمان ولایت و معرفت عروج می نمایند؛ چنانکه مقام  معظم رهبری فرموده اند: "ارتباط دوستی و عشق به مولای متقیان، علی(ع) حقیقت درخشانی است که با استفاده از آن می توان عروج کرد و به اوج معرفت دست یافت".(1)

بوستان شریعت محمدی (ص) آکنده از گلهای خوشبویی است که صفابخش دل صاحبدلان و معنابخش سرّ عارفان است و در این میان تنها زنبوران شهد جوی اهل ایمان بر گلبرگ لطیف رحیمیت می نشینند و از عصاره عطر افشان و اکسیر روح افزای دین می نوشند و از شیرازه گل شهدآفرین قرآن می چشند.

لبان مطهر و زبان معطر علی(ع)  که کوثر معارف لدنی از آن می جوشد در این باره به بیان حقیقتی شگفت گلگون است که : "انا یعسوب المومنین؛(2) من ملکه مومنین می باشم" وا‍ژه یعسوب در لغات به مفهوم ملکه زنبوران عسل می باشد. لطایف معنوی این کلام شریف، حقایق شگرفی را گویا است که راهگشای عروج سالکان به عوالم علیای طهارت و صفا و بازگشای صعود زهروان به مدارج قصوای معرفت و فنا است. از سوی دیگر فرمایش نورانی ملکه زیبای اهل ایمان، علی (ع)، که به تدبر در اوصاف و خصایص جمیل زنبور عسل اشارت فرموده ، مایه تعمق و التفات شایان رهپویان حق و حقیقت به زندگی سراسر عبرت زنبوران عسل است: "کونوا فی الناس کالنحله فی الصیر(3)؛ در میان مردمان همچون زنبور عسل در بین پرندگان باشید؟

زنبوران عسل دو ویژگی بارز و مهم دارند: یکی اینکه خود را تسلیم امر ملکه ساخته اند و به اطاعت و خدمت او همت گمارده اند و در پرتو این تسلیم و اطاعت راستین، قلبشان از عشق به ملکه جمیل خود لبریز گشته است. و دیگر آنکه غذایشان تنها شهد گل های معطر و مطهری است که از هرگونه ناپاکی مبرا باشد. اگر زنبوری از گلی بنوشد که رایحه پلیدی از آن به مشام برسد، زنبوران دیگر در پرتو ارادت و اطاعت نسبت به ملکه، او را از میان برداشته و از مأوای خویشتن خارج می نمایند هر چند در طبیعت گل های گوناگونی یافت می شود، اما زنبوران عسل فقط بر گل هایی می نشینند که شهد آن طیب و خوشبو باشد. به واسطه همین زنبوران مطیع و عاشق است که کندوی ملکه مملو از عسل مصفا می گردد که شفابخش جان بیماران و دردمندان است.

راهیان صراط مستقیم نیز که در حصن حصین ملکه جمیل مومنین، علی (ع)، رحل اقامت افکنده اند، سزاوار است نسبت به ملکه ملیک اریکه ولایت، پیرو و مطیعی صادق بوده، از رهگذر این اطاعت، دست محبت بر عروه وثقای عشقش درآویزند و حلقه ارادت دل را در محل قدس ولایتش آویخته سازند؛ زیرا آندم که شیعه پاکباخته و سالک دلباخته، ظاهرش به طاعت و بندگی نورانی شود، باطنش به فروغ عشق به خدای رحمان منور شده، تابش حب و شیفتگی، مایه گشایش روزنه قلب او بر روی معارف مکنون رحیمی می گردد و دیده روحش به مشاهدت جمال دل انگیز حضرت حق مفتخر گشته، سر روح او به حضرت قدس علی اعلا اتصال می یابد: "أ اللهم نور ظاهری بطاعتک و باطنی بمحبتک و قلبی بمعرفتک و روحی بمشاهدتک و سری باستقلال اتصال حضرتک؛(4) الهی ظاهرم را به اطاعت، باطنم را به محبت ، قلبم را به معرفت ، روحم را به مشاهدت خود و سّرم را به اتصال موحدانه به حضرت خویش منور فرما!".

بنابراین، چنانچه رهرو طریق کمال و سالک مقصد جمال، طعامی را به کام دل بچشاند که به زنگار هوای نفس و بوی تعفن شرک و شک آلوده باشد، از قلعه امن و حصار استوار ولایت معنوی علی(ع) رانده شده، در حصنین ملک گرفتار می گردد؛ چرا که سالکان صراط مستقیم و پروانگان شیفته ملکه دلبربای مومنین و سوختگان شمع محفل مقربین، در سایه اطاعت ومحبت به آستان ولایت، تنها در بوستانی کاوش می کنند و از شهد گلی می چشند که ازهر جهت طیب و معطر بوده و پاکی و حلاوت از آن تراوش نموده است و بر مانده ای جلوس می نمایند که طعامش از آسمان معنویت و بهشت برین طهارت و معرفت نازل گشته و مطهرات و طیبات بر آن چیده و شراب ناب عشق بر آن نهاده شده است.

اگر در سوره نحل، قرآن کریم به زندگی اسرار آمیز زنبور عسل اشاره فرموده و مامن آنان را سینه کوهساران و فراز درختان دانسته و محصول وجودشان را شراب شفابخش و مصفای عسل معرفی می فرماید، همه در سایه پیروی و اطاعت آنان از ملکه خود و بهره جویی از شهد گل های مطهر و معطر می باشد. از این رو شایسته است شیعیان و پیروان و عاشقان راستین ملکه ولایت به حکم آیه "فلینظر الانسان الی طعامه؛ (5) پس باید که انسان به غذای خویش نظر کند."

در طعام خرّد و اندیشه و غذای روح و جان خویشتن به دیده بصیرت و توجه بنگرند تا معطر به عطر خویش اخلاص و بندگی و مطهر به طهارت عشق شده و از شائبه هرگونه پلیدی منزه شوند و همان طور که زنبوران مطیع و عاشق ، مأمن ملکه را انباشته از عسل می سازند، آنان نیز مایه عظمت و فرازندگی و عزت ملکه خود را فراهم کنند.

به واقع سالکان مقرب ولایت و پیروان مودب به ادب اطاعت و مودت هستند که موجب مجد و شرافت ملکه خوش منظر سر بر کرامت می شوند و مزید تجلی و شکوفایی حقایق و لطایف بوستان

معارف خفیه رحمانی را فراهم آورده، عسل مصفای معرفت و مشاهدت را به ارادتمندان صراط مستقیم ولایت عرضه می دارند. همان ها که خانه قلب خود را در پناه قلعه امن ولایت بر سینه کوهساران رفیع ایمان و بر بلندای شجره طیبه ولایت بنا کرده اند و آوازه اطاعت و عشق را پژواک دل ساخته اند؛ همانان که به صراحت عین الحیاه حق و عدالت و می فروش خُم سر وحدت که فرمود: "لم اعبد ربا لم اره؛ (6) پروردگاری را که ندیده باشم، پرستش نکرده ام" اطاعت و محبت به حضرت رحمان را در پرتو مهتاب ولایت، به جوهر کشف و شهود رخساره جمیل رحیمیت آمیخته اند و بذر پاک فتوت و قهاریت را از دستان ربوبی ماه ولایت بر دل افشانده ، به روح ناب قدسی موید گشته اند.

پی نوشت: ها

1- از بیانات رهبر معظم انقلاب در تاریخ 29/10/1370

2- بحار الانوار ، ج8 ، ص 336، ح 7، ب25

3- همان، ج75، ص 410، ح 54، ب 87

4- رساله سیر و سلوک منسوب به بحرالعلوم ، ص 128، دعای منسوب به امام علی(ع)،

5- عبس/ 24

6- علم الیقین، ج1 ، ص 49.

نگارنده: یعقوب قمری شریف آبادی.

 

کد خبر 744952

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 5 =