نقش و برخورد نيروي انتظامي و تحمل و بردباري آنها و متانتي كه از خود در برابر اهانت‌ها و توهين‌ها و فحاشي‌ها و حتي ضرب و شتم‌ها نشان دادند ،تا حوادث اخير با حداقل خسارات برگزار شود، مثال‌زدني است.

به گزارش خبرنگار سياسي مهر، آيت الله نمازي دادستان كل كشورروزپنج شنبه درجمع خبرنگاران با اعلام اين مطلب افزود: شايد نتوان نمونه‌اي را پيدا كرد كه پليس مورد هجوم قرار گيرد ولي دست به سلاح نشود و دفاع نكند، ولي خوشبختانه افسران شريف نيروي انتظامي، كاركنان و درجه‌داران و سربازان اين سلامت و كفايت و بردباري و عقلانيت را از خود نشان دادند و براي مصالح كلي نظام تحمل كردند.

نمازي گفت: جاي تاسف بسياري است كه در يك فرهنگ ايراني و اسلامي كه پليس در آن مظهر اقتدار يك ملت است، اينگونه مورد اهانت و فحاشي و ضرب و شتم قرار بگيرد.
 وي اظهار اميدواري كرد كه اين گونه افراد به خودشان بيايند و تحصيل‌كردگان كه در بين آنها هستند ، مطالعه بيشتري كنند، ببينند آيا كارشان درست بوده است و آيا ضرب و شتم و تعرض و تعدي به اموال عمومي درست بوده است؟ چه نامي مي‌توان بر تعرض به اموال عمومي و اموال مردم نهاد؟
نمازي تصريح كرد كه مسوولان فرهنگي اين مسائل را تحليل و تفسير كنند، زيرا خسارتها و بازتابهاي منفي اين حركتها در داخل و خارج براي چهره ايران و ايراني مضر است.
دادستان كل كشور درباره نحوه برگزاري مراسم 18 تير و تمهيدات انديشيده شده براي اين مراسم گفت: چيزي به عنوان مراسم 18 تير نخواهيم داشت و هر مراسمي كه برگزار شود، غيرقانوني است.
وي افزود : راجع به 18 تير تصميم‌گيري شده و مقامات مسئول تصميم‌ها را اعلام مي‌كنند، بحث اجتماعات 18 تير دو بخش دارد: تصميم‌گيري درباره آنچه مربوط به درون دانشگاه است بر عهده مسوولان آموزش عالي و دانشگاه و يك مراسم داخلي است و آنها در كارهاي كارشناسي به اين نتيجه رسيده‌اند كه مراسم سالگرد 18 تير برگزار نشود.

دادستان كل كشور افزود: راجع به بيرون دانشگاه نيز مسوولان امنيتي باتفاق نظرشان اين بود كه مراسمي برگزار نشود، از نظر مسوولان، 18 تير مسئله‌اي نيست كه ضرورتي داشته باشد سالگرد آن گرفته شود، اتفاقي و حادثه‌اي چند سال پيش رخ داده و هيچ ضرورتي به برگزاري مراسم سالگرد آن نيست.
وي تعداد دستگيرشدگان جريانات اخير در سطح كشور را بيش از 4 هزار نفر اعلام كرد و اظهار داشت: حدود 40 درصد اين دستگيرشدگان همان ابتدا آزاد شدند و در مجموع حدود 2 هزار نفر دستگير شده‌اند كه تعداد دانشجويان در بين آنها زياد نيست.
نمازي ادامه داد:  حدود 30 نفراز دستگيرشدگان وعناصركليدي دانشجوهستندكه طبعا مانند سايرمتخلفين با آنان برخورد خواهدشد.

وي درباره‌ اجرا شدن طرح جمع‌آوري ماهواره به علت وقايع اخير گفت : موازين قانوني كشور دراين زمينه مشخص است ومن مساله جديدي رانشنيده‌ام.
دادستان كل كشور درباره دستگيري اعضاي ستاد اغتشاشات 18 تير گفت: افرادي كه در اين ماجراها بودند دستگير شدند و تعدادي در اختيار وزارت اطلاعات و تعدادي در اختيار قوه قضاييه و در اوين بازداشت هستند.
نمازي درباره خروج تعدادي ازفعالين سياسي - مطبوعاتي از كشور در عين ممنوع‌الخروج بودن و فعاليت عليه نظام اظهار داشت كه هر شنيده‌اي ازسوي هرفردي قابل بحث نيست.

وي درباره پيشگيري و هماهنگي قوا در حوادث اخير به تاسيس و افتتاح دادسراي تهران و حضور دادستان تهران اشاره كرد و گفت: حضور دادستان تهران در هماهنگ كردن مسائل و قدرت و سرعت تصميم‌گيري بسيار موثر بود و مسوولان از حضور به موقع دادسرا و دادستان تشكر داشتند.
وي در پايان اظهار داشت: آنچه در فقه داريم اين است كه كساني كه به منظور تهديد و ارعاب در جامعه سلاح بكشند،‌ حكم محارب را دارند و اين از نظر كلي و فتواي فقهي و حكم اسلامي است اما اينكه چه كسي اين كارها را انجام داده و تشخيص مصاديق و موارد آن چيست ، بستگي به اطلاعات موجود در پرونده، اسناد مطرح شده ونظرشخص قاضي دارد.

 
کد خبر 7662

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 6 =