تظاهرات میلیونی در 200 شهر فرانسه/ بی اعتنایی الیزه به اصلاحات ساختاری

خبرگزاری مهر - گروه بین الملل: تظاهرات میلیونی روز پنجشنبه مردم فرانسه در اعتراض به سیاستهای اقتصادی این کشور که با بازتاب گسترده ای در داخل و خارج همراه بود؛نتوانست تاثیر بسزایی بر تصمیمگیران کاخ الیزه گذارد.

به گزارش خبرگزاری مهر، اتحادیه های کارگری فرانسه با برگزاری تظاهرات سه میلیون نفری در سراسر این کشور از اعتصاب عمومی روز پنجشنبه به عنوان یک بسیج موفقیت آمیز نام بردند. این تظاهرات که با هدف افزایش رسیدگی دولت به وضعیت کارگران و مردم طبقه عادی صورت گرفته، در حدود 200 شهر برگزار شد.

اما ظاهرا حضور سه میلیون نفری مردم فرانسه در اعتصابات عمومی تاثیری بر مقامات این کشور نداشته است.  فرانسوا فیون نخست وزیر فرانسه در واکنش به این اعتصاب عمومی گفت دولت قصد بازنگری در تصمیمات خود را ندارد.

وی خاطرنشان کرد:‌ اولویت بسیج شدن برای ایجاد شغل و نجات مشاغل است. اعتصابات عمومی هیچ مشکلی را حل نمی کند و تاثیرات بحران مالی در کشور را تشدید می کند.

نخست وزیر در عین حال به تشکیل کمیته ای برای رسیدگی به تصمیمات اتخاذ شده اشاره کرد. 

اعتصاب عمومی تقریبا بر تمام فرانسه از جمله شهرهای بزرگ همچون پاریس، مارسی و بوردو تاثیر داشته است.

در میان تظاهرکنندگان می توان اقشار مختلفی از مردم همچون کارگران، ماموران پلیس، بازنشستگان،  کارکنان بیمارستانها، کارمندان شرکتهای خصوصی و افراد بیکار نیز حضور دارند.

در این شرایط، شرکتهای خصوصی و دولتی و در عین حال  پروازها، سیستم حمل ونقل راه آهن و جاده ها همگی تحت تاثیر این اعتصاب قرار گرفتند.

با وجود آنکه دولت فرانسه اخیرا از طرح نجات 2 میلیارد و 600 میلیون دلاری خود فقط در بخش مالی خبر داده است، اما بهتر شدن وضعیت اقتصادی به بالا رفتن میزان مصرف بستگی دارد.

تظاهرکنندگان نه تنها از دولت، بلکه از کارفرمایان و صاحبان شرکتهای خصوصی نیز شکایت دارند. اخراج گروه گروه کارکنان و کارگران از کارخانجات و شرکتهای بزرگ همچون توتال و کاترپیلار در فرانسه، به این موج شدت بخشیده است.

مردم فرانسه عقیده دارند دولت هیچ کاری برای قشر کارگران و مردم عادی نکرده است. کارگران می گویند بی عدالتی موج می زند و طبقه "از ما بهتران"‌ در فرانسه به وضوح قابل رویت است.

در این میان، نکته قابل توجه آن است که هزینه های اعتصاب در فرانسه بسیار بالاست که هیچ کس به آن اعتنایی ندارد. یک روز اعتصاب در فرانسه 400 میلیون یورو خسارت در پی دارد و در صورتی که اعتصابات تا 10 روز به طول بینجامد به میزان یک دهم از رشد اقتصادی کشور کم می شود.

میلیونها تظاهرکنندگان فرانسوی در شهرهای مختلف تاکید دارند دولت باید سیاست اقتصادی،اجتماعی و مالیاتی خود را تغییر دهد. شهردار پاریس نیز در این میان به اتخاذ یک موضع موقت ازسوی کاخ الیزه اشاره کرده است تا خشمها فرو بنشیند

به گزارش مهر، متوقف کردن سیاست حذف کورکورانه مشاغل و نادیده گرفتن کاستن از شمار کارکنان بخش دولتی که در بودجه سال جاری پیش بینی شده، پایان دادن به اجرای اصلاحات ساختاری و حذف مشاغل در موسسات آموزشی، از مطالبات اصلی سندیکاها و از انگیزه های عمده فراخوان به اعتصاب و تظاهرات روز پنجشنبه بود.

اما در اصلی ترین واکنش به این جبهه، نیکلا سارکوزی رئیس جمهوری فرانسه اعلام کرده است که هرگز اصلاحات در ساختار اداری و اقتصادی را متوقف نخواهد کرد و برنامه های دولت همانگونه که پیش بینی و طرح ریزی شده است دنبال خواهد شد.

کد خبر 851325

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 11 =