حزب بعث هیچ جایی در عراق نخواهد داشت

نخست وزیر عراق در بیانیه ای برای توضیح موضع خود در قبال حزب منحله بعث که مرتکب جنایات فراوانی بر ضد ملت عراق و کشور همسایه،ایران،شد،به ملت عراق اطمینان داد هرگز اجازه نخواهد داد بعثی های جنایتکار و حزب بعث منحله بار دیگر به صحنه عراق بازگردند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه خبری اصوات العراق،"نوری المالکی" تاکید کرد : حزب بعث منحله هرگز نمی تواند شریکی در روند سیاسی عراق باشد .

دفتر مالکی اعلام کرد برخی رسانه ها اظهاراتی را به نخست وزیر عراق منتسب کرده اند که وی چنین اظهاراتی را بر زبان نیاورده است.

دفتر نخست وزیر عراق هدف از توضیح موضع مالکی را دادن اطمینان به ملت عراق و برطرف کردن نگرانی های آنها(درباره بازگشت احتمالی بعثی ها به روند سیاسی عراق)دانسته است.

دفتر مالکی آورده است : این توضیح در پی دعوت مالکی برای فعال سازی آشتی ملی بر اساس قوانین و چارچوبهای مشخص شده در قانون اساسی عراق و همسو با شیوه آشتی ملی و آرام سازی فضای اصلاحات سیاسی و با هدف بر طرف کردن شک و شبهه برخی رسانه ها که اظهاراتی را به وی نسبت داده بودند،بیان شده است.

در بیانیه دفتر نخست وزیری عراق آمده است : قانون اساسی عراق هرگونه گفتگو یا فعالیت مجدد حزب بعث یا مشارکت آن در روند سیاسی به سبب ارتکاب جنایات هولناک بر ضد تمام قشرهای ملت عراق در طول سی و پنج سال و اقدامات طایفه گری و نژادپرستانه آن ممنوع کرده است و ما نیز همه را به پایبندی به این اصل در قبال حزب بعث منحله دعوت می کنیم.

بر اساس این گزارش،نخست وزیر عراق پیشتر از مخالفان عراقی خواسته بود به عراق بازگردند و در فعال سازی روند آشتی ملی شرکت کنند؛مالکی در آن اظهارات نگفته بود این دعوت شامل حزب بعث هم می شود.

دفتر مالکی افزود : حزب بعث مسئول کامل رنج و مصایب ملت عراق و اوضاع انسانی،سیاسی و امنیتی و اقتصادی آنها است و نمی تواند حزب ملی یا پایبند به قانون اساسی باشد و هر کس در اندیشه اجازه دادن به این حزب برای بازگشت به فعالیت سیایس و حتی دراندیشه گفتگو با این حزب باشد،قانون اساسی عراق را به صراحت نقض می کند.

در ادامه توضیحات نخست وزیر عراق آمده است : حزب منحله بعث که به جنایات سابقش،همپیمانی با شبکه القاعده و گروههای تروریستی هم اضافه شده است،هرگز نمی تواند شریک روند سیاسی مبتنی بر اساس قانون اساسی عراق باشد،زیرا این حزب بسیاری از عراقی ها را وادار کرده بود تا به این حزب بیپوندند و ما میان کسانی که به زور و تحت فشار مجبور شدند به این حزب بپیوندند و کسانی که به اندیشه ها و اقدامات طایفه گری و نژادپرستانه این حزب معتقدند،تفاوت قائل هستیم و بر این اساس بار دیگر از کسانی که به زور مجبور به این کار شدند می خواهیم به عنوان شهروند و نه عضو حزب بعث منحله بازگردند و تعهد دهند هرگز به این حزب و اندیشه های آن پایبند نباشند و بار دیگر از کسانی که مرتکب جنایات نشدند و دستهایشان به خون بیگناهان آغشته نشد و دست به غارت بیت المال نزدند،می خواهیم به روند سیاسی و آشتی بازگردند.

در ادامه بیانیه دفتر مالکی آمده است : دعوت مالکی از مخالفان برای بازگشت به کشور پس از آن صورت گرفت که بی اساس بودن تمام ادعاها و اتهامات بر ضد دولت وحدت ملی ثابت و مشخص شد این دولت مواضع ملی غیرجانبدارانه ای دارد و این دعوت در چارچوب آشتی ملی برای اسلامگراها،ملی گرا و چپگراها صورت گرفت و هیچ توجیهی ندارد که این دعوت شامل بعثی ها یا حزب بعث منحله هم باشد.

دفتر نخست وزیر عراق در پایان آورده است : این توضیح در جهت جلوگیری از بازگشت مجدد حزب بعث منحله به وحدت ملی و اصول ملی و فرصت طلبی آن و برای اطمینان بخشی به ملت عزیز عراق و بر طرف کردن نگرانی ها و ترس آنها بیان شد.

این در حالی است که سید عبدالعزیز حکیم رئیس بزرگترین فراکسیون پارلمانی عراق تاکید کرده است نباید به حزب بعث که مرتکب جنایات فراوان بر ضد ملت عراق شده است،اجازه فعالیت و حضور مجدد در صحنه عراق داده شود.

کد خبر 851353

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha