۹ فروردین ۱۳۸۸،‏ ۱۲:۵۰
جایگاه فلسفه در جهان ما

خبرگزاری مهر - گروه دین و اندیشه: چندی است بسیار از تأثیر فلسفه بر زندگی فردی و اجتماعی سخن می‌رود. اینها همه نشان از آن دارد که فلسفه از گونه‌ای برج‌عاج نشینی که پیش از این ما بدان دچار بوده‌ایم رهایی یافته است.

فلسفه نقشی مثمرثمر در فرهنگ ایفا کرده است. فلسفه البته تنها با گذشته و حال فرهنگها نمی‌پردازد بلکه آینده آنها را نیز مدنظر قرار می‌دهد. با این حال تأثیر فلسفه در اواخر قرن بیستم و اوان قرن بیست وی بیش از پیش به چشم می‌آید.

تأثیر جدی فلسفه بر زندگی در اروپا و امریکا آغاز شده است. فلسفه هم اکنون به پدیده ای عمومی مبدل گشته و عاملی مهم در زندگی عمومی است. فیلسوفان هم اکنون از جامعه مجزا نیستند. سیاستمداران و جامعه هم توجهی به استدلالهای فیلسوفان روا می دارند . کتباهای فیلسوفان بجد مورد بحث و نظر در عرصه عمومی قرار می گیرند . با این همه این بدان معنا نیست که عمق اندیشه‌های مطرح شده در جامعه فدا شده باشد.

رشد فلسفه با طیفی از عوامل مرتبط است. در ابتدا ارتباطات زیاد انسانی توجه به فلسفه را بیشتر کرده است . غیرممکن است که به گفتگوی فرهنگها و تمدنهای گوناگون عطف توجه کرد و به مشکلات جهانی اندیشید و سخنی از فلسفه به میان نیاورد. گسترش علوم بنیادین عاملی دیگر است که توجه به فلسفه را افزون کرده است.

زمانی بود که فیزیکدانان، فیزیولوژیستها و روانکاوان از فلسفه جدا شدند و ایمان حاصل کردند که می‌توانند بدون توصیه‌ها و نظرهای فلسفه به راه خود ادامه دهند. امروزه اما پژوهشگران دریافته‌اند فلسفه برای مواجهه با مشکلات فیزیک کوانتوم، نظریه نسبیت عام و مسائل موجود در عصب‌شناسی لازم و ضروری‌اند.

در اینجا مایلیم بر موضوعی تأکید کنیم که به نظر برای علم و فلسفه هر دو لازم و ضروری است . یعنی بحث در زمینه ماهیت معرفت علمی و نسبت آن با حکمت و فلسفه. برای فیلسوفان قدیم حکمت نمونه آرمانی دانش و معرفت به حساب می آمد و در واقع واژه فلسفه به معنای دوستی حکمت قلمداد می شد. آگوستین بعدها نشان داد که نسبت سلسله مراتبی میان حکمت و فلسفه برقرار است. " تصدیق عقلی امور ازلی بر عهده حکمت است اما فهم عقلی امور زمانی به دانش تعلق دارد.  و هیچ کس شکی ندارد که اولی از دومی مهمتر است"

کد خبر 852777

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 12 =