انجمن تبادل تکنولوژی میان کشورهای اسلامی تشکیل شد

کمیته دائمی همکاریهای علمی و تکنولوژیکی سازمان کنفرانس اسلامی "انجمن تبادل تکنولوژی" را تشکیل داده تا کشورهای اسلامی بتوانند در قالب آن تکنولوژیهای خود را بین کشورها یا شرکتهای خصوصی به اشتراک بگذارند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی آل آفریقا، این انجمن به کشورها، مؤسسات تحقیقاتی و دانشمندان کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی که می خواهند تکنولوژیهای داخلی خود را در عرصه های مهندسی، دارویی، پزشکی، کشاورزی و تکنولوژی زیستی، به سایر کشورهای سازمان کنفرانس اسلامی منتقل کند، کمک خواهد کرد.

عبارت انتقال تکنولوژی به طور دوجانبه مورد قبول هر دو طرف است و می تواند دربرگیرنده به اشتراک گذاشتن حق تألیف یا برقراری همکاریها و سرمایه گذاری های مشترک نیز باشد. کشورهایی که به دنبال تکنولوژیهای ویژه هستند می توانند با کشورهای عضو ارتباط برقرار کرده و درخواست خود را از طریق کمیته دائمی همکاری های علمی و تکنولوژیکی ارائه کنند.

این کمیته در حال حاضر درحال جمع آوری اطلاعات موجود و تکنولوژیهای درخواست است که به زودی آنها را به صورت آنلاین منتشر می کند.

عطاالرحمان از مسئولان این کمیته اظهار داشت که طرح های آینده برای ارتقای سرمایه گذاری در بخش تکنولوژی کشورهای اسلامی دربرگیرنده ایجاد یک کتابخانه با عنوان " ایده های علمی برای مبتکران که نیروهای بالقوه را به منافع تبدیل می کند" خواهد بود و ایده های علمی بالقوه را که می توان آنها را به محصولات پیشرو تبدیل کرد را به صورت فهرست وار گردآوری خواهد کرد.

از دیگر ابتکار عملهای این کمیته راهنمای آنلاینی درباره شرکتهای علمی در کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی خواهد بود که با مسائل تکنیکی رو به رو شده و می توانند از راهنمایی کارشناسان استفاده کنند.

این انجمن تازه تأسیس همچنین در نظر دارد پایگاه داده هایی از دانشمندان کشورهای سازمان کنفرانس اسلامی تهیه کند که خارج از کشورهای خود و کشورهای این سازمان کار می کنند تا بتوان از طریق آنها بحث انتقال تکنولوژی از کشورهای پیشرفته به جهان اسلام را جدی بررسی کرد.

کد خبر 866625

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 11 =