افزایش بودجه توسعه فضاهای فرهنگی شهر تهران

مدیرعامل شرکت توسعه فضاهای فرهنگی شهرتهران گفت: با وجود آنکه بودجه شهرداری تهران ثابت مانده است اما این بودجه در ساخت و سازها و توسعه فضاهای فرهنگی افزایش یافته است.

به گزارش خبرگزاری مهر، مهندس اکبر تشکری نیا روزشنبه در نشست خبری با بیان اینکه طرح ساختاری ساماندهی و توسعه فضاهای فرهنگی شهر تهران به تصویب و تایید کمیسیون ماده 5 و شهردار تهران رسید و در حال حاضر تهران دارای یک برنامه مدون برای توسعه فضاهای فرهنگی است، گفت: هدف این طرح شناسایی نارسایی های کنونی زیرساختهای فرهنگی تهران و ارائه راهکاراجرایی برای رفع آنهاست.

وی با اشاره به اصول این طرح افزود: محله ای بودن با محور مساجد و اماکن مذهبی و آئینی، پهنه ای بودن برای امکان تطبیق با واقعیت شهر و طرح جامع جدید تهران، چرخه ای بودن از منظر توجه به تمام عناصر یک موضوع فرهنگی، الگویی بودن، شهروند مداری و مشارکت شهروندی از اصول شش گانه این طرح است .

تشکری نیا خاطر نشان کرد: در صورت تحقق این طرح در افق 1404 نیازمندهای فرهنگی شهر به خوبی مرتفع شده و در طول زمان، خود را با هرگونه شرایط ناگهانی یا غیر منتظره نیز سازگار می سازد.

مدیرعامل شرکت توسعه فضاهای فرهنگی شهرداری تهران افزود: در توزیع این فضاها، نیاز هر یک از پهنه های تهران در نظر گرفته شده و در طول سه سال گذشته طراحی و ساخت سه میلیون متر مربع فضای فرهنگی  با پراکندگی مشخص در دست اقدام و اجراست .

وی با بیان اینکه 600 زمین چمن در شهر تهران ایجاد شده است گفت: مجموعه های سینمایی با گسترش در جنوب و غرب تهران، مساجد با گسترش در غرب و شمال غرب تهران، احداث فضاهای ورزشی در جنوب و شرق تهران انجام شده است.

تشکری نیا با اشاره به طراحی و احداث بیش از 30 مسجد در سطح شهر گفت: در این مدت پنج پردیس سینمایی به تهران اضافه شد و با بررسیهای انجام گرفته به این نتیجه رسیدیم که باید مراکزی ساخته شوند تا خانواده ها به آن مراجعه کنند و این اتفاق افتاد و سینما دوباره به سبد فرهنگی خانواده ها بازگشت.

وی در مورد ساخت تماشاخانه ایرانشهر اظهارکرد: این تماشاخانه دو سوله کاملا قدیمی بود که ایستایی لازم را نداشت و با اقدامات انجام شده در حال حاضر دارای یک سالن قاب عکسی و سنتی تئاتر با امکانات ویژه این کار و یک سالن حرفه ای و کارگاهی است که برای نخستین بار قابلیت جابجایی محل نشستن و وسایل صحنه، نورپردازی ویژه، اگوستیک و کف ویژه را داراست .

مدیرعامل شرکت توسعه فضاهای فرهنگی شهر تهران افزود: بیش از 40 سال بود که سالن تئاترساخته نشده بود و امیدواریم تماشاخانه ایرانشهر تبدیل به یک آدرس فرهنگی در تهران شود.

تشکری نیا از افتتاح مجموعه خاوران و مرکز نمایشهای آئینی تا پایان سال خبر داد و افزود: طراحی تئاتر شهر دوم نیز به پایان رسیده و برای تئاتر محلات نیز برنامه ویژه ای داریم. ضمن آنکه چهار استادیوم 15 هزار نفری در مناطق 18،19،20 و 4 در دست ساخت است.

وی خاطر نشان کرد: با وجود آنکه بودجه شهرداری تهران ثابت مانده است اما این بودجه در ساخت و سازها و توسعه فضاهای فرهنگی افزایش یافته است. ضمن آنکه تامین بودجه فضاهای فرهنگی فقط از راه بودجه مصوب نیست و مشارکت بخش خصوصی نیز وجود دارد که بسیار موفق بوده و ادامه دارد.

کد خبر 866978

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 1 =