بررسی حمله به زائران ایرانی درپارلمان عراق/سه دلیل جنایت دیاله وکاظمین

نماینده مجلس اعلای عراق در تهران از بررسی دقیق و طرح موضوع حمله تروریستی اخیر به زائران ایرانی عتبات عالیات در پارلمان عراق خبر داد.

ماجد غماص، نماینده مجلس اعلای عراق در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن محکوم کردن عملیات تروریستی اخیر علیه زائران ایرانی عتبات عالیات، این قبیل اقدامات را تنها تحرکاتی بی پشتوانه برای ناکارآمد جلوه دادن دولت نوری مالکی توصیف کرد که هیچ تاثیری بر مناسبات رو به رشد تهران - بغداد نخواهد داشت.

وی افزود: در مجموع باید چند عامل اساسی را به عنوان اصلی ترین دلایل وقوع حوادث دلخراشی چون آنچه برای زائران ایرانی رخ داد بدانیم؛ یکی از مسائل مهم در این خصوص آزادی بی حساب تعداد قابل توجهی از زندانیان عراقی بوده که البته اغلب از سوی نیروهای آمریکایی و در زندان های تحت نظر آن ها صورت گرفته است؛ جالب آنجاست که تعداد قابل توجهی از این افراد به جرم اقدامات ترویستی یا جرم و جنایت بازداشت شده بودند.

نماینده مجلس اعلای عراق در تهران ادامه داد: نکته دیگری که در این خصوص حائز اهمیت است اینکه در پی تثبیت اوضاع امنیتی در شهرهای مختلف عراق طی ماه های اخیر، متاسفانه نظارت های امنیتی چه از سوی نیروهای عراقی و چه از جانب نیروهای خارجی اندکی کمرنگ شده و جدیت سابق خود را از دست داده است. در همین چارچوب توجه به این نکته قابل توجه است که عملیات تروریستی چند روز قبل در کاظمین، توسط دو زن تروریست حامل ساک های مواد منفجره و پس از کارگذاری مواد در مناطق ممنوعه صورت گرفته است.

غماص همچنین گفت: اما موضوع دیگر که شاید از مهم ترین عوامل تداوم نامنی یا القای این مطلب در کشور ما باشد، خودنمایی عوامل بعثی با هدف تاکید پی در پی بر معنای دروغین ناکارآمدی دولت نوری مالکی است؛ به هر صورت ایجاد آشوب و درگیری های مقطعی در عراق با اهداف بسیاری صورت می گیرد که قطعا موفق نخواهد بود.

وی در پایان از بررسی دقیق و طرح موضوع حمله تروریستی به زائران ایرانی عتبات عالیات در پارلمان عراق خبر داد.

کد خبر 867043

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 3 =