افزایش حمایت از صادرات غیرنفتی محور اصلی برنامه پنجم توسعه است

رشت - خبرگزاری مهر: کیهان هاشم نیا گفت: محور اصلی برنامه پنجم توسعه افزایش حمایت از صادرات غیرنفتی است و دولت نهم نیز توسعه صادرات را مورد توجه ویژه قرار داده است.

به گزارش خبرنگار مهر در رشت، معاون برنامه ریزی استاندار گیلان عصر شنبه در جمع اعضای کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی استان افزود: با تعامل و هم اندیشی مناسب میان دولت و بخش خصوصی و ارائه تحلیلهای صحیح و منطقی می توان در جهت ارتقای صادرات غیر نفتی گام برداشت.

وی به نقش بنگاهها در توسعه صادرات پرداخت و عنوان کرد: رقابت پذیری را نمی توان از بیرون به بنگاهها تزریق کرد و باید ضمن تجدیدنظر در سیاست بنگاهها، فضای آنها را به سمت صادرات و واردات سوق داد.

هاشم نیا با اشاره به امتیازات اجرای اصل 44 قانون اساسی گفت: نگرانی ارائه کالا با کیفیت بالا و با قابلیت عرضه در بازارهای بین المللی با اجرای اصل 44 رفع می شود.

معاون استاندار گیلان در ادامه ضمن ارائه مطالبی در مورد اهمیت توجه به شاخصهای تجارت خارجی خواستار تهیه گزارش تحلیلی تجارت خارجی توسط گروه اقتصادی گیلان همچنین تشکیل گروه کارشناسی برای آسیب شناسی، بررسی فرصتها، چالشها و تاثیر نوسانات اقتصاد جهانی بر اقتصاد شد.

رئیس سازمان بازرگانی استان گیلان و دبیر کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی استان نیز در این نشست گزارش آماری از وضعیت صادرات و واردات، ثبت سفارش، صدور و تمدید کارت بازرگانی و پرداخت جایزه صادراتی در سال 1387 و مقایسه آن با سال گذشته ارائه کردند.

در پایان این جلسه مواردی همچون پیگیری جدی و قاطعانه در خصوصایجاد مجتمع دائمی نمایشگاههای بین المللی و پایانه صادراتی گل و گیاه استان، توسعه و تقویت تشکلها و بنگاههای صادراتی همچون اتحادیه ها و خوشه های صادراتی استان و تهیه سند همکاری با جمهوری فدراتیو روسیه و برگزاری کارگاههای آموزشی مصوب شد.

کد خبر 867147

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 10 =