توجه به رویکردهای بومی ادبیات دفاع مقدس را جهانی می کند

نویسنده و پژوهشگرادبیات دفاع مقدس درباره راهکارهای تحول کیفی آثارادبی دفاع مقدس گفت: آگاهی از وقایع و توجه به رویکردهای بومی ادبیات دفاع مقدس را جهانی می کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، وی درباره میزان توجه نویسندگان به "ادبیات انقلاب" در قیاس با اقبال در نگارش "داستانهای جنگ" گفت: در دوران بعد از پیروزی انقلاب نویسندگان همواره به موضوعات جنگی توجه بیشتری نشان داده اند چرا که باید از یک اتفاق مدت زمانی گذشته باشد تا بتوانیم در مورد آن خوب بنویسیم.  

 زنوزی جلالی افزود: جنگ زمانی آغاز شد که از انقلاب اسلامی مدت زیادی نگذشته بود و نویسندگان ما زمانی برای درک و نوشتن آثار خوب با موضوع انقلاب نداشتند وهمه به جنگ که خود دارای شکل جذاب و متنوعی بود رو آوردند. ادبیات انقلاب ما در طول این سا ها در سایه ادبیات جنگ قرار گرفته است.

وی با اشاره به نیاز ادبیات امروزدفاع مقدس به پرهیز از شعارزدگی و یکسونگری ادامه داد: در دهه اول با توجه به برخوردهای احساسی و شناور بودن در تشعشات وقایع جنگ آثار نویسندگان دفاع مقدس آرمانگرایانه و یکسونگر بود و مخاطب نمی‌توانست با اینگونه آثارارتباط برقرار کند در حالی که خواننده به دنبال شخصیتهایی مثل یا لااقل نزدیک به خودش می‌گردد تا بتواند آنها را باور کند.

 این نویسنده افزود: البته نویسندگان با دور شدن از آن سالها درصدد تولید آثاری واقعگرایانه برآمدند و در کنار نشان دادن شجاعت لحظاتی از ترسی را که ممکن است به سراغ هر کسی بیاید درداستانهایشان وارد کردند به هر حال در عین عشق، تنفر هم وجود دارد و این نشان ازذات انسانی همه افرادی است که در جنگ بوده اند.

زنوزی جلالی در ارتباط با عدم موفقیت و برجسته شدن آثاردفاع مقدس در ادبیات ما نسبت به ادبیات دیگر نقاط جهان اظهار کرد: نویسندگان ما با تحقیق و شناخت کم به سراغ نوشتن می روند در حالی که یک نویسنده خارجی هنگامی که می خواهد بنویسد بسیار در مورد آن موضوع تحقیق می کند به عنوان مثال رمان" جنگ آخر الزمان"اثر یوسا که با شناخت کاملی از سوی نویسنده‌اش نوشته شده و این باعث جهانی شدن آن می شود. از طرف دیگر پرداختن به بوم و فرهنگ منطقه‌ای همواره برای مخاطبان دیگر کشورها جذاب است درحالی که ما در ادبیات دفاع مقدس به بومی نگری کم توجه بوده ایم.

این منتقد ادبی با بیان اینکه "صد سال تنهایی"مارکز طرفدار دارد برای اینکه توانست بوم و جغرافیایی را در اثرش خلق کند که برای ما تازگی داشت و با تاکید بر شاخصهایی  که به جهانی شدن ادبیات دفاع مقدس ما کمک می کند گفت: ما که نمی توانیم در آثار خود تکنیکهای برتر را به رخ مخاطب خارجی بکشیم و وارد بازیهای پست مدرن شویم و آنها را به دنیا عرضه کنیم چرا که تکنیک را از آنها گرفته‌ایم.

وی در پایان گفت: چیزی که می تواند اثر ادبی دفاع مقدسی را برجسته کند و حتی امتیاز جهانی شدن را داشته باشد آگاهی از وقایع و شناخت محیط بومی و ارائه آثاری با رویکردهای بومی است وبه طور قطع اگر این به شکل درست نوشته شود می تواند اثر داستانی ما را برای مخاطب خارجی هم جذاب کند و به ادبیاتی جهانی دست پیدا کنیم.

کد خبر 878048

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 3 =