احتمال تشکیل شرکت ثالث ایران و عمان برای توسعه میدان کیش

مدیر عامل شرکت نفت فلات قاره از احتمال تشکیل شرکت ثالث بین ایران و عمان برای توسعه میدان کیش خبر داد و در عین حال اعلام کرد شرکتهایی از چین و امارات نیز علاقه مند به توسعه این میدان گازی هستند.

محمود زیرکچیان زاده در گفتگو با مهر درباره آخرین وضعیت توسعه میدان گازی کیش گفت: در این رابطه مذاکره هایی با کشور عمان انجام شده است و پیش بینی می شود توسعه این میدان گازی با همکاری یک شرکت ثالث بین ایران و عمان انجام شود.

مدیر عامل شرکت نفت فلات قاره ایران با یاد آوری این موضوع که میدان کیش با در اختیار داشتن حدود 48 تریلیون فوت مکعب گاز طبیعی و شیرین بودن آن از متقاضیان متعددی برای توسعه برخوردار است، تصریح کرد: علاوه بر عمان، شرکتهایی از چین و امارات نیز علاقه مند به توسعه این میدان گازی هستند.

وی در ادامه با اشاره به افزایش تعداد مناطق عملیاتی نفت و گاز ایران در خلیج فارس به 6 منطقه، بیان کرد: در حال حاضر ساختار سازمانی شرکت نفت فلات قاره در جزیره کیش ه تصویب رسیده است.

زیرکچیان زاده با بیان اینکه قرار است از جزیره کیش به عنوان یک منطقه عملیاتی گاز برای پشتیبانی مناطق لاوان و سیری استفاده شود، تبیین کرد: از سوی دیگر، با به تولید رسیدن میدان مشترک نفتی هنگام منطقه عملیاتی جزیره قشم نیز وارد فاز اجرایی خواهد شد.

این مقام مسئول یاد آور شد: در منطقه عملیاتی جزیره قشم علاوه بر توسعه میدان هنگام، توسعه میادین دیگری همچون توسن، تفتان و هرمزها نیز در برنامه قرار دارد.

وی با تاکید بر اینکه توسعه میدان توسن از ظرفیت تولید 20هزار بشکه نفت خام در روز برخوردار است، گفت: همچنین میدان تفتان نیز در منطقه خلیج فارس از پتانسیل تولید روزانه 10 هزار بشکه نفت خام بهره مند است.

مدیر عامل شرکت نفت فلات قاره ایران با اشاره به این موضوع که برای افزایش توجیه اقتصادی توسعه میدان نفتی تفتان قصد داریم از تاسیسات توسعه ای منطقه قشم استفاده کنیم، اعلام کرد این موضوع هم اکنون در مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران در حال بررسی است.

کد خبر 897493

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 9 =