قزوین به عنوان پایلوت طرحهای کشاورزی انتخاب شد

قزوین - خبرگزاری مهر: معاون تولیدات گیاهی وزارت جهاد کشاورزی گفت: استان قزوین با داشتن قابلیتها خوب آب و خاک به عنوان پایلوت کشاورزی کشور انتخاب شد.

به گزارش خبرنگار مهر در قزوین، محمدرضا جهانسوز صبح امروز در جلسه مشترک با رئیس و کارشناسان جهاد کشاورزی استان قزوین  گفت: در سفر دوم هیئت دولت به استان قزوین این استان به عنوان پایلوت طرح‌های کشاورزی انتخاب شد.

وی افزود: طرح جامع بانک اطلاعات جغرافیایی کشور برای رشد کشاورزی و همچنین استانداردسازی فرآیند تولید جامع جهاد کشاورزی  ضروری است. 

معاون تولیدات گیاهی وزارت جهاد کشاورزی  ساماندهی الگوی کشت کشاورزی در ایران  را از برنامه‌های جدی وزارت جهاد کشاورزی دانست وافزود: در حال حاضر با ایجاد بانک اطلاعاتی و فراهم کردن داده‌ها و اطلاعات و برگزاری جلسات هم‌اندیشی کارشناسان وارد مراحل بهینه سازی الگوی کشت شده‌ایم که اجرای این طرح‌ها به پایداری تولید کمک می کند. 

وی خاطرنشان کرد: عدم برنامه‌ریزی در فعالیت‌های بخش کشاورزی موجب آسیب‌ پذیری  شدن کشاورزی می‌شود، ولی با اجرای این طرح‌ها زمینه ا توسعه کشاورزی  علمی در کشور فراهم می‌شود که این امر ثبات  تولید را به دنبال دارد.

به گفته معاون بهبود تولیدات گیاهی وزارت جهاد کشاورزی  اجرای این طرح‌ها را در قالب برنامه ریزی چهار ساله ذکر کرد و اظهار داشت: با توجه به حمایت‌های هیئت دولت و وزارت جهاد کشاورزی  انتظار داریم این طرح‌ها در استان قزوین در مدت دو سال اجرایی شود و به نتیجه برسد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین نیز در این جلسه از تخصیص ردیف بودجه مستقل برای دشت قزوین خبر داد و گفت: این استان به لحاظ موقعیت جغرافیایی شرایط مناسبی برای اجرای طرح‌های بخش کشاورزی دارد و با داشتن ماهیت منحصر بفرد قادر است بخش عمده ای از نیاز غذایی کشور را تامین کند.

محمدرضا صفری افزود: 31 درصد از اراضی استان از جمله اراضی زراعی منحصر به فرد است، ( میانگین کشور 10 درصد است) و دشت قزوین  با 443 هکتار مساحت و داشتن  80 درصد اراضی قابلیت کشت آبی موقعیت ممتازی دارد.

وی اضافه کرد: بهره ‌وری آب در کل استان به طور میانگین 50 درصد، در شبکه آبیاری دشت قزوین 60 درصد و در کشور 40 درصد است و این نشان می‌دهد که زیرساخت‌های خوبی  برای اجرای طرحهای کشاورزی در استان وجود دارد.

صفری خاطرنشان کرد: میانگین بارندگی در کشور 250 میلی‌متر و در استان 2202 میلیمتر است که علیرغم قرارداشتن در شرایط خشک و نیمه خشک  ازتولید بالایی برخورداریم.
 
وی اظهار داشت: با توجه به شرایط استان باید در مناطق مختلف، روش های آبیاری مختلفی را تعریف کنیم تا به کاهش مصرف آب کمک شود.

کد خبر 897618

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 1 =