سرعت فرکانس نوری شکسته شد

محققان دانشگاه ایلینویز با ارائه ترانزیستور تابشی جدیدی موفق به ثبت رکوردی جدید در سرعت فرکانس نورهای تابشی شدند.

به گزارش خبرگزاری مهر، گروهی از دانشمندان با استفاده از سیستم پردازش سیگنالهای نوری با سرعت 4.3 گیگاهرتز موفق به شکستن رکورد فرکانس نور شده اند. این رکورد در گذشته توسط دیودهای نوری 1.7 گیگاهرتز ثبت شده بود.

این گروه از دانشمندان در دانشگاه ایلینویز و موسسه UILQEOSMM در مالزی ترانزیستور جدید تابشی را ابداع کردند تا به واسطه آن بتوانند رکورد پیشین را تغییر دهند. با اتصال داخلی گرد آورنده نور و پایه ترانزیستور تابشی گونه ای جدید از دیودهای نوری با نوسانات بیش از هفت گیگاهرتز ارائه شد. این دیودهای نوری جدید که از طراحی و ساختار بسیار ساده ای برخوردارند که در پردازشگرهای نوری پر سرعت بسیار کاربردی خواهند بود.

سرعت فرکانس یا نوسانات نوری یک ترانزیستور یا دیود نوری محدود به میزان ترکیب پالسهای منفی و مثبت جریان الکتریکی است. این طول عمر ترکیب پالسها در تعیین سرعت ابزار بسیار تعیین کننده است. به بیانی دیگر ترکیب مجدد پالسها در فرایندی آرام باعث می شود سرعت دیودهای نوری به 1.7 گیگا هرتز محدود شود که این سرعت طول عمری برابر 100 پیکو ثانیه را به دنبال خواهد داشت.

بر اساس گزارش زی نیوز، محققان به منظور افزایش سرعت فرکانسهای ترانزیستورهای نوری ابعاد تابش دهنده را کاهش داده اند. این تغییرات ابعادی باعث افزایش سرعت سیگنالها در میان جریان بسیار کمی از انرژی شده و حرارت ایجاد شده نیز کاهش خواهد یافت.

با داشتن فرایندی سریع از ترکیب مجدد پالسها سرعت فرکانسهای ترانزیستور تابشی 4.3 گیگاهرتز و  طول عمر ترکیب پالسها در این سرعت 34 پیکو ثانیه تخمین زده شد. دیود نوری جدید نیز با داشتن سرعت هفت گیگاهرتز طول عمر ترکیب پالسها را به 23 پیکو ثانیه کاهش داده است که این زمان در نوع خود رکوردی جدید به شمار می رود. 

کد خبر 897802

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 14 =