95 درصد آبهای روان و سطحی تهران هدر می رود

عضو کمیته محیط زیست مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران گفت: 95 درصد آبهای روان و سطحی شهر تهران به دلیل عدم استفاده از دانش آبخیزداری شهری از تهران خارج شده و بی استفاده هدر می رود.

دکتر جمال قدوسی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به بارش 259 میلی متری باران شهر تهران تاکید کرد : به دلیل وجود سطوح نفوذ ناپذیری مانند برجهای مسکونی، ساختمانهای اداری و تجاری که 99درصد فضای پایتخت را اشغال کرده است 95 درصد از آبهای روان شهر تهران هدر می روند.

وی با اشاره به اثرات و تبعات عدم مدیریت بهینه منابع آبی در شهر تهران خاطرنشان کرد: آبهای  روانی که از شمال شهر به سمت جنوب شهر می روند علاوه به انتشار آلودگی در شهر مشکلات عدیده ای را در حوزه های پایین شهر ایجاد می کند.

این عضو کمیته محیط زیست مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران تاکید کرد: اگر بتوانیم تلفات آبهای موجود در شهر تهران را برطرف کرده و با آبخیزداری منابع آبی در شهر را حفظ کنیم  بیش از 80 درصد روان آبهای موجود در شهر قابل استفاده خواهد شد.

به گفته قدوسی آبهای روان موجود در شهر در صورت مدیریت بهینه آبخیزداری می تواند در مصارفی چون آبیاری فضاهای سبز و بوستانها و نیز موارد اطفای حریق آتش نشانی مورد استفاده قرار گیرد.

وی در ادامه به برخی اقدامات صورت گرفته در ایجاد  شبکه های جمع آوری آبهای سطحی اشاره کرد و گفت : این شبکه ها اگر چه از ایجاد آبگرفتگیها در شهر جلوگیری کرده و به انتقال آن به جنوب شهر می پردازد اما در دراز مدت مشکلاتی را در حوزه آبخیزداری ایجاد می کند که باید آنها را مدیریت کرد.

وی خاطرنشان کرد : می توان با ایجاد سیستمهای جمع آوری آبهای سطحی در منازل، ادارات و ساختمانهای دولتی امکان استفاده مجدد از آبهای روان را فراهم کرد.

کد خبر 905735

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 5 =