40 درصد تصادفات رانندگی ناشی از ناهنجاریهای رفتاری است

عضو کمیته اصلاح رفتار راهنمایی و رانندگی گفت: بررسی انجام شده نشان می دهد که 40 درصد تصادفات ناشی از ناهنجاریهای رفتاری است.

دکتر مجید ابهری در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه انسان ، خودرو ، جاده و شرایط محیطی ازعوامل وقوع تصادفات به شمار می روند ، افزود: همچنین نقص فنی خودرو و عدم توجه به کنترل و تعمیر آن، ضعف مهارتهای زندگی ناشی از کمبود تجربه و عدم آشنایی با جاده ها از عمده ترین دلایل ساختاری تصادفات محسوب می شوند.

به گفته این آسیب شناس اجتماعی و متخصص علوم رفتاری ، فاکتور رفتاری نیز یکی از اصلی ترین علل و عوامل بروز تصادفات است.

کارشناسان معتقدند عجله ، رفتاریهای پر خطر در رانندگی ، علاقه مندی به سبقتهای غیر مجاز ، عدم تمرکز هواس ، صفت خودنمایی و تلاش برای جلب توجه دیگران که خود نوعی ناهنجاری رفتاری محسوب می شود و قانونگریزی که به عنوان یک رفتار ضد اجتماعی است از اساسی ترین دلایل رفتاری در وقوع تصادفات به شمار می روند.

ابهری گفت: عدم توجه به قوانین و مقررات رانندگی مانند نبستن کمربند ایمنی تا رعایت نکردن تابلوهای رانندگی همه ناشی از اختلال رفاری بوده و نمایانگر نهادینه شدن جامعه پذیری و قانون محوری در برخی از افراد است.

عضو کمیته اصلاح رفتار راهنمایی و رانندگی تاکید کرد: اکنون که در آستانه شروع فصل تابستان و سفرهای تابستانی هستیم با تجدید نظر در رفتار رانندگی می توان خاطرات شیرینی از سفرهای تابستانی در ذهن خود و خانواده مان باقی گذاریم .

ابهری در پایان گفت: جاده ها میدان مسابقه اتوموبیلرانی نیستند و ناهنجاریهای رفتاری در این رگهای ارتباطی کشور خطر ساز ، حادثه آفرین و پر مخاطره هستند.

کد خبر 906788

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 5 =