سهم بیشتر صادرکنندگان فعال از تسهیلات بانکی

عضو هیئت مدیره بانک توسعه صادرات ایران گفت: اگر صادرکننده ای سهم بیشتری از صادرات کشور داشته باشد، باید تسهیلات بیشتری را نیز دریافت کند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی بانک توسعه صادرات ایران میرسعید نیکزاد لاریجانی در نشستی با اعضای اتاق بازرگانی و صنایع و معادن گرگان با اعلام این مطلب گفت: مطالعه روند توسعه در کشورهای توسعه یافته نشان می دهد که حمایت از بخش صادرات باید مبتنی بر روشهای تشویقی، مشروط، مقید و نزولی باشد.

عضوهیئت مدیره بانک توسعه صادرات ایران با بیان اینکه در روش تشویقی باید حمایت همه جانبه ای از صادرکنندگانی که نقش به سزایی در صادرات کشور دارند صورت گیرد، گفت: به صادرکننده فعالتر، باید سهم بیشتری از تسهیلات بانکی تخصیص یابد و اولویت در تخصیص منابع بانکی تمرکز بر فعالیتهای دارای بازدهی بالا است. 

وی با بیان مثالی از کشور کره افزود: دولتها با اتخاذ روش مشروط در مقطعی از زمان از تولیداتی حمایت می کنند که منجر به صادرات شود در صورتی که شرکتها، حمایتهای مالی بانکها را در جایی دیگر هزینه کنند و یا نتوانند به تعهدات خود در زمینه صدور محصولات عمل کنند، دارایی ها به نفع دولت مصادره می شود.

نیکزاد لاریجانی با تشریح روشهای مقید و نزولی تاکید کرد: در روش نزولی دولت حمایتش را بعد از یک مدت زمانی کم می کند تا بازرگانان و صادرکنندگان بتوانند بدون تکیه به کمکهای دولتی ادامه فعالیت دهند، در روش مقید نیز به ظرف زمان در قانون های حمایتی اهمیت داده می شود.

عضو هیئت مدیره بانک توسعه صادرات ایران به فرمان امام علی(ع) به مالک اشتر در خصوص لزوم حمایت از بازرگانان اشاره کرد و گفت: حضرت امیرالمومنین (ع) فرمودند به بازرگانان توجه کن اینها خطرات را به جان می خرند تا تجارت و بازرگانی بین مردم رونق گیرد، پس تلاش کن محیطی امن برای آنها فراهم آوری.

وی افزود: تعالیم روح بخش اسلام نیز بر اهمیت فراهم سازی بسترهای لازم در جهت حمایت از تجار و بازرگانان همواره تاکید داشته است.

نیکزاد به تازه ترین گزارش سازمان تجارت جهانی اشاره و تصریح کرد: ایران با صادرات 86 میلیارد دلاری طی سال 2007 از جمله صادرکنندگان مهم جهان شده و رتبه بیست و سوم جهان را به خود اختصاص داده است.

وی گفت:  صادرات ایران در سال 2007 نرخ رشد 12 درصدی داشته و سهم ایران از کل صادرات جهان به 0.8 درصد رسیده است.

عضو هیئت مدیره بانک توسعه صادرات ایران با بیان اینکه توسعه یافتگی، دستوری و بخشنامه ای نیست، گفت: پیشرفت و توسعه، امری تصادفی نیست، بلکه فرآیندی هشیارانه و با تصمیم گیری هدفمند، تدریجی و مستمر است که لازمه تحقق آن هماهنگی بین دولت و بخش خصوصی است که در این زمینه وظیفه بخش خصوصی ارتقای کیفی محصولات، قیمت تمام شده پائین تر، خدمات بعد از فروش مناسب و نظارت مستمر بر رضایتمندی مشتریان است.

در این جلسه رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن گرگان و تعدادی از اعضا و صادرکنندگان این استان مطالبی را بیان کردند.

همچنین موحدی رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن گرگان به روابط و همکاری نزدیک شعبه گرگان بانک توسعه صادرات با صادرکنندگان اشاره کرد و گفت: تجربه سایر بانکهای تخصصی که به سمت عملیات تجاری بانکداری روی آورده اند، آنها را از اهداف اصلی خود دور کرد، اما امیدواریم بانک توسعه صادرات ایران، از مسیر تخصصی خود یعنی تامین مالی صادرات فاصله نگیرد.

وی افزود: انتظار داریم با اصلاح آئین نامه ها و قوانین دست و پاگیر اداری مسیر دریافت تسهیلات ساده تر از قبل شود.

در ادامه یکی از صادرکنندگان با بیان اینکه انتظار داریم بانکها از ابتدایی ترین مراحل راه اندازی یک طرح صادرکنندگان را در چتر حمایتی خود قرار دهند، گفت: از آنجایی که بانک توسعه صادرات یک شعبه در استان دارد، بنابراین ما ناچاریم با نزدیکترین بانک به محل شرکت، امور جاری خود را انجام دهیم، لذا مناسب است بانک توسعه صادرات با سایر بانکها قرارداد همکاری دوجانبه امضا کند.

کد خبر 906823

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 1 =