نیروگاههای چابهار و قاین در مجموع با ظرفیت تولید نزدیک به یک هزار مگاوات برق، برای افتتاح رسمی آماده می شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، این نیروگاهها که ساخت هر کدام از آنها باعث رشد و توسعه صنعت در استانهای محل ساخت این پروژه ها شده است، در حال آماده شدن برای افتتاح رسمی می باشد.

بخش گاز نیروگاه قاین در استان خراسان جنوبی و در 4 واحد 159 مگاواتی ساخته می شود، در مجموع توان تولید 636 مگاوات برق را دارد و تاکنون سه واحد این نیروگاه با شبکه سراسری برق کشور سنکرون شده و بر اساس برنامه ریزی صورت گرفته واحد آخر آن نیز در یک ماه آینده وارد مدار خواهد شد.

همچنین نیروگاه چابهار نیز در 2 واحد 159 مگاواتی ساخته شده است و در مجموع توان تولید 318 مگاوات برق را دارد. هر دو واحد این نیروگاه با شبکه سراسری برق کشور سنکرون شده است.

ساخت این نیروگاه تاثیر بسزایی در پایداری شبکه برق استان سیستان و بلوچستان و منطقه جنوب شرق کشور داشته است.

بر این اساس این نیروگاهها با سوخت گاز کار می کنند اما در مواقع لزوم می توان از گازوئیل به عنوان سوخت جانشین آن استفاده کرد. بخش گاز نیروگاههای قاین و چابهار از نوع قابل تبدیل به سیکل ترکیبی ساخته شده است و به همین منظور نیز برای ساخت واحدهای بخار در کنار واحدهای گازی آنها برنامه ریزی شده است.

بر پایه این گزارش، با توجه به شرایط جوی منطقه چابهار و به  منظور جلوگیری از خوردگی تجهیزات، در ساخت این نیروگاه از تمهیدات خاصی استفاده شده است که در نوع خود ویژگی خاصی دارد.

تامین بخشی از تقاضای شبکه سراسری برق و کمک به افزایش پایداری برق شبکه، افزایش ظرفیت تولیدی برق کشور و مناطقی که نیروگاه در آن احداث شده است، پاسخ به نیازهای روزافزون رشد مصرف برق منطقه ناشی از گسترش صنایع و مصارف عمومی و خانگی، اشتغالزایی در منطقه و افزایش روحیه خودباوری با اتکا به توانمندیهای مدیریتی، فنی مهندسی و اجرایی از جمله اهداف ساخت نیروگاههای چابهار و قاین در شرق کشور محسوب می شود.

کد خبر 906938

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 1 =