انتظار از مدیرکل آژانس بسیار بالاست/ انتقاد از روند انتخابات آژانس

نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی تاکیدکرد: اجازه دخالت شورای امنیت در سازمان تخصصی آژانس بی شک حاکمیت و امنیت ملی کشورهای عضو را به خطر انداخته عواقب وخیمی چون لطمه به اعتماد متقابل میان اعضا و نیز اعتماد بین اعضا و دبیرخانه خواهد داشت.

به گزارش خبرگزاری مهر، علی اصغر سلطانیه سفیر و نماینده جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل و سازمانهای بین المللی در وین در شورای حکام در سخنرانی خود به مناسبت انتخاب مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی ضمن تبریک به آمانو گفت :
یک نقد جامع و عمیق از تحولات از آغاز رقابت انتخاباتی یک نگرانی جدی و نقصان را در آژانس نشان می دهد که نیازمند اقدامات دقیق و مسئولانه است.

وی ادامه داد : به عنوان یک عضو ناظر بر شورای حکام می توانم بگویم که عنصری که بیشترین نگرانی را ایجاد کرد وجود گروه بندی و چند قطبی شدن اعضای شورای حکام متعلق به بلوکهای شمال و جنوب و نیز شرق و غرب  بود. در بعضی موارد انتظارات از یک کاندید که در ظرفیت شخصی خود آمادگی را برای خدمت اعلام کرده بود تحت الشعاع این بلوک بندیهای سیاسی گردید.

سلطانیه مشکل دیگر را مربوط به آئین نامه و روش انتخابات آژانس خواند و گفت: با عنایت به اینکه انتخاب مدیرکل دلمشغولی کلیه اعضاست ، حذف بیش از صد کشور عضو که خارج از شورای حکام هستند از این فرایند مهم انتخابات یک نگرانی جدی است.

وی افزود : علاوه بر آن بایست وجود تبعیض در درون اساسنامه که به تعدادی از کشورها اختیارات ویژه و کرسی دائمی در شورای حکام داده است را نیز به این نگرانی ها افزود.

نماینده ایران  در آژانس بین المللی انرژی اتمی تاکید کرد : در طول مباحث مربوط به چشم انداز آینده آژانس می بایست راهکارهای قانونی ممکن برای مثال واگذاری چنین تصمیمی صرفا به کنفرانس عمومی به عوض شورای حکام در نظر گرفته شود. اگرچه در آئین نامه فعلی تصمیم شورای حکام به صورت فورمالیته در کنفرانس عمومی مورد تایید نیز قرار خواهد گرفت.

سلطانیه در بخش دیگری از سخنان خود یاد آور شد : همانگونه که در طول رقابت های انتخاباتی در نشست هایی که رقبا با گروههای مختلف کشورها داشتند گوشزد کردم انتظار از مدیرکل آژانس بسیار بالاست. در حالی که از او انتظار می رود دیدگاهها و عملکرد مثبت آقای البرادعی بخصوص مقاومت ایشان در مقابل فشارها و دخالت چندکشور غربی و بی طرفی وی را دنبال کند، مدیرکل جدید می بایست در جستجوی راه و روشی باشد که مشکلات فوق الذکر اگرچه عمدتا مسئولیت آنها بر دوش کشورهای عضو است برطرف گردد.

وی افزود: اجرای کامل محور اصلی اساسنامه یعنی همکاریهای فنی میان کشورهای عضو بایستی جزو اصلی ترین و بالاترین اولویت مدیرکل قرار گیرد و نباید فعالیت های پادمان که از اولویت دوم برخوردار است محور قرار گیرد. اغماض کامل خلع سلاح هسته ای با اغراق موضوع عدم اشاعه، تلاشها برای تبدیل آژانس به (سگ پاسبان سازمان ملل) از طریق سیاسی کردن فعالیت های پادمان آژانس و نیز تحمیل محدودیتها فراتر از تعهدات حقوقی با استفاده ابزاری از شورای امنیت سازمان ملل، بالاخره اجازه دخالت شورای امنیت در این سازمان تخصصی بی شک حاکمیت و امنیت ملی کشورهای عضو را به خطر انداخته عواقب وخیمی چون لطمه به اعتماد متقابل میان اعضا و نیز اعتماد بین اعضا و دبیرخانه خواهد انجامید.

نماینده ایران در آژانس گفت : در پایان از طریق شما همکاری کامل کشورم با جناب آقای سفیر آمانو در مقابله با چالشهای فوق اطمینان می دهم، مطمئن هستم با حسن نظر و تجربه ارزنده ای که ایشان دارند حتما موفق خواهند بود.

وی گفت: ضمنا خود را موظف می دانم از دیگر کاندیداها که خالصانه آمادگی خود برای کمک به کشورهای عضو نیز اعلام نمودند ابراز نموده و موفقیت را آنان نیز آرزو نمایم. 

سلطانیه در پایان گفت : اکنون رقابت های انتخاباتی و رای گیری خاتمه یافت، علیرغم فراز و نشیب ها و اختلافات نظرات اظهار شده، اکنون وقت آن است که اختلافات را کنار گذاشته ،با نگاهی به آینده با روح تفاهم ، برای تحقق اصول مندرج در اساسنامه بویژه گسترش همکاریها برای استفاده صلح آمیز از انرژی هسته  ای با یکدیگر همکاری نمائیم.

کد خبر 907026

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 2 =