آسیبهای عزاداریها به صفر رسیده است

مدیر کل تشکلهای دینی و مراکز فرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی گفت: بزرگترین فعالیت شوراهای هیئات مذهبی آسیب‌زدایی از عزاداریها است که در این راستا آسیبهای محتوایی عزاداریها به صفر رسیده است.

به  گزارش خبرگزاری مهر، حجت‌الاسلام یعقوب دیلمقانی مدیر کل تشکلهای دینی و مراکز فرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی در نشست سراسری مسئولان شوراهای هیئات مذهبی کشور اظهار داشت: موجی که توسط دشمنان برای آسیب رساندن به فرهنگ عظیم عزاداری به راه افتاده بود، با تلاش فراوان و بی‌وقفه شورای هیئات مذهبی از بین رفت.

وی تصریح کرد: باید گفت آسیبهای محتوایی در فرهنگ عزاداری در شهرستانها به صفر رسیده است. به‌عنوان شاهد مثال براساس بررسی که توسط مسئولان شوراهای مذهبی در سراسر کشور انجام شده، محرم سال گذشته محتوای شعر مداحان در عزاداریها تقریباً بدون مشکل بوده و اگر هم در مواردی مشکلی داشته، نمود چندانی در عرصه اجتماعی پیدا نکرده است.

مدیر کل تشکلهای دینی و مراکز فرهنگی سازمان در خصوص تاریخچه شکل‌گیری شورای هیئات مذهبی افزود: سازمان تبلیغات اسلامی بر اساس وظیفه و انتظار نظام جمهوری اسلامی، از بدو تأسیس ساماندهی تشکل‌های دینی را آغاز کرد و در ادامه، فرآیند ساماندهی تشکلهای دینی در نهایت به این نتیجه رسید که تشکلی میانی برای تحقق این مهم به نام "شورای هیئات مذهبی" شکل گیرد. نخستین دوره این شورا در 28 استان و 170 شهرستان تشیکل شد.

وی مهمترین اقدامات این شوراها را در دوره اول، تشکیل هسته اولیه شوراها خواند که این هسته ‌اولیه، به تدریج توانست آسیب‌شناسی هیئات مذهبی را انجام دهد. این آسیب‌شناسی پایه و اساس کار‌های بعدی شورای هیئات مذهبی شد.

دیلمقانی یادآور شد: پس از دوره اول، دوره دوم فعالیت شورای هیئات مذهبی آغاز به کار کرد که در این دوره شوراهای هیئات مذهبی توانستند با تکیه بر تجربیات بر جای مانده از دوره اول، بیش از 400 مصوبه شاخص و عملیاتی داشته باشند.

دیلمغانی افزود: از مهمترین فعالیتهای این دوره می‌توان برگزاری کنگره‌های شعر عاشورایی در 9 استان اشاره داشت که محصولات این کنگره‌های شعر تحت عنوان نوحه‌های کف دستی در اختیار مداحان قرار گرفته ‌است.

حجت الاسلام دیلمقانی برپایی نمایشگاه های بزرگ در جهت ارائه آثار فاخر عاری از آسیبهای مشخص، تشکیل دوره‌های آموزشی و توجیهی در استانها و شهرستانها، برگزاری 1000 همایش سراسری در آستانه محرم گذشته را از جمله دیگر فعالیتهای شاخص شوراهای هیئات مذهبی در سراسر کشور خواند.

کد خبر 907183

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 10 =