خسارت پنج هزار میلیارد ریالی به بخش کشاورزی آذربایجان شرقی

تبریز - خبرگزاری مهر: رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی گفت: بر اثر بروز حوادث طبیعی در ماه های گذشته پنج هزار میلیارد ریالی به بخش کشاورزی استان خسارت وارد شد.

به گزارش خبرنگار مهر در تبریز، ‌سلمان شفاعت بعداز ظهر شنبه در جمع مدیران استانی این سازمان گفت: این میزان خسارت بر اثر حوادث طبیعی غیر مترقبه همچون سرمازدگی، سیل و خشکسالی در سال زراعی جاری به باغات و مزارع استان وارد شده است.

وی عنوان کرد: بر اثر حوادث یاد شده به بیش از 760 هزار هکتار از باغات و اراضی زراعی استان خسارت وارد شده است.

به گفته شفاعت، 62 میلیارد ریال این خسارتها مربوط به سیلهای ناشی از بارندگی های اخیر بوده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی بیشترین خسارت ناشی از خشکسالی را مربوط به شهرستان میانه با 438 میلیارد ریال اعلام کرد و گفت: بیشترین خسارت سرمازدگی استان در شهرستان ملکان با 288 میلیارد ریال اتفاق افتاده است.

شفاعت در ادامه توسعه مجتمعهای گلخانه ای و شهرکهای دامپروری را دو رویکرد عمده سازمان برای کاهش خسارات ناشی از حوادث طبیعی عنوان کرد و گفت: ارتقای دانش فنی بهره برداران بخش کشاورزی به منظور گسترش کشاورزی مدرن در دستور کار سازمان قرار دارد.

وی بهره وری آب استان در بخش کشاورزی را 35 درصد دانست و افزود: در راستای افزایش بهره وری آب، استفاده از روشهای آبیاری نوین در 154 هزار هکتار از اراضی استان در حال اجراست.

شفاعت با اشاره به اینکه راندمان آبیاری در بخش کشاورزی با استفاده از سیستمهای آبیاری تحت فشار 70 درصد افزایش می یابد، خاطرنشان کرد: در حال حاضر هفت هزار و 887 هکتار از مزارع استان به سیستمهای آبیاری بارانی و قطره ای مجهز هستند.

کد خبر 907263

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 5 =