ديوان عالي آمريكا روز دوشنبه محدوديت هايي را بر نحوه برخورد دولت بوش با افراد مظنون به فعاليت هاي تروريستي قائل شده و حكم داد كه زندانيان خليج گوانتانامو از حق به چالش گرفتن بازداشت خود در دادگاه هاي آمريكا برخوردارند.

به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از روزنامه فايننشال تايمز، ديوان عالي آمريكا در سه حكم جداگانه در مورد بازداشت شدگان هيچ دستوري بر اي آزادي زندانيان نداده است اما اين دادگاه آشكارا ادعاي دولت بوش مبني بر اينكه از حق بازداشت آنها براي دوره اي نامحدود برخوردار است را رد كرد.

اين روزنامه نوشت، دولت بوش ادعا كرده است كه حق دارد افراد مظنون به فعاليت هاي تروريستي را بازداشت كند، به اين دليل كه ممكن است اطلاعات امنيتي در مورد القاعده در اختيار داشته باشند.

كارشناسان حقوقي مي گويند كه طبق حكم دادگاه عالي آمريكا،  اگر بازداشت شدگان معتقدند كه آنها را اشتباهي گرفتند و زنداني و شكنجه كردند از حق اعتراض به حبس خود در دادگاه هاي آمريكايي برخوردارند  چرا كه گوانتانامو عملا در كنترل آمريكاست.

به نوشته اين روزنامه درحال حاضر حدود 600 نفر در پايگاه دريايي آمريكا در "خليج گوانتانامو"  نگهداري مي شوند.

اين روزنامه به نقل از وكلاي بازداشت شدگان نوشت، آنها فورا براي بازداشت شدگان پرونده  تشكيل خواهند داد و با تشكيل پرونده در دادگاه هاي آمريكا خواستار آزادي آنها مي شوند.

 

 

کد خبر 90758

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha