با توجه به اينكه انتقال قدرت در عراق برگ ديگري از تاريخ اين كشور را رقم زد ،بوش از هم اكنون تا پاييز زمان دارد كه كه چهره خود را كمي دلپذير تر كند تا لااقل عده كمي به وي راي دهند.

به گزارش خبرگزاري مهر و به نقل از روزنامه نيويورك تايمز، ديروز  لحظاتي پس از آنكه جرج بوش يادداشت دست نويسي از كاندوليزا رايس مشاور امنيت ملي آمريكا كه به وي اعلام مي كرد طرح مخفيانه آنها براي انتقال رسمي قدرت دو روز زودتر از موعد مقرر در ساعت 10 و 26 دقيقه صبح به وقت عراق اعلام شده است، را درنشست ناتو در استانبول دريافت كرد، لبخندي زد و پاسخي سريع فرستاد.
وي نوشت: بگذاريم آزادي حكمفرمايي كند
اما هيئت بوش در عراق هنوز موضوع برايشان جانيفتاده است. انتقال قدرت شروع جديدي براي بوش درعراق است. اين آخرين وبهترين اميد رييس جمهور براي برگرداندن تمركز آمريكا بر مسائل ديگر و درست كردن چهره اين كشور در نزد مردم جهان است. 
اين در حالي است كه هنوز بسياري از مشاورين بوش با اين انتقال قدرت مخالفت دارند.
اگر دستاوردهاي بوش در عراق را براساس وقايع 14 ماه اخير ارزيابي كنيم، وي مي تواند بگويد كه فقط در يكي از تلاش هايش موفق شده است: خلع سلاح يك دولت ديكتاتوري. جستجوي بي فايده سلاح هاي كشتار جمعي در عراق و دست آويز قرار دادن اين موضوع براي اشغال عراق، باعث بي اعتباري بوش شد. در عين حال، استدلال وي  كه تغيير قانون در عراق تروريسم را سركوب مي كند، به زير سوال رفت.
اين در حالي است كه هيچ شخص و مرجع و كشوري به غير از شخص بوش ايجاد اصلاحات دموكراتيك در عراق يا خاورميانه را تاييد نمي كند.
اما بوش شرط بسته است كه انتقال قدرت در عراق باعث ايجاد تغييراتي مثبت در اين كشور مي شود و و معتقد است كه اين بهبود در عراق باعث مي شود كه وي بتواند در انتخابات رياست جمهوري آمريكا كه نزديك است، امتيازات قابل توجهي كسب كند.  
نيويورك تايمز در بخش ديگري نوشت: بوش روحيه اياد علاوي را تشويق مي كند. علاوي يك بار در سخناني گفته بود كه ما در برابر شورشيان ايستادگي مي كنيم و اگر لازم باشد براي اين هدف هر كاري را انجام مي دهيم و تا پاي جان هم مي رويم. بوش در حال حاضر كه عدم توانايي آمريكا در برابر شورشيان واقف شد، اعلام كرد كه فقط عراقي ها مي توانند در برابر عراقي هاي شورشي ايستادگي كنند.
به هر حال هم اكنون زمان آن فرارسيده است كه كه بوش كارنامه 14 ماهه خود در عراق را جمع آوري كند و چهره جديد از سياست هاي خود و آمريكا نشان دهد. اما هنوز معلوم نيست كه آيا بوش در فرصت كمي كه دارد مي تواند چهره خود را بهبود دهد يا نه.

کد خبر 90772

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha