اداره كل پژوهش هاي سيما، به منظور بازشناخت آداب و رسوم فرهنگي و بومي مناطق مختلف كشور، اقدام به تهيه و توليد 2 نماهنگ(كليپ) مي كند.

به گزارش خبرنگار هنري مهر، اين دو نماهنگ كه « وارش» و « نوروز خواني» نام دارند، دو آيين قديمي و ريشه دار مازندراني را در قالب دو اثر ديداري - شنيداري توليد و ارايه مي كنند. از جمله ويژگي هاي اين اثر استفاده از موسيقي محلي منطقه شمال كشور است كه با دقت و اصالت خاصي ساخته خواهد شد.
اين دو كليپ را سيد رحيم حسيني كارگرداني خواهد كرد  و حسن فداييان خوانندگي  آنها  را برعهده دارد. همچنين حميد رضا مرادي و بهناز عباسي به عنوان بازيگران اين اثر حضور دارند.
گفتني است « وارش» در زبان محلي به معناي باران است. در مراسم وارش كه يك آيين اعتقادي به شمار مي رود، شركت كنندگان در مراسم ضمن دعا و ستايش در خصوص بارش باران، به انجام حركاتي نيز مي پردازند. 
«نوروز خواني»  هم نوعي مراسم است كه در پايان زمستان انجام مي شود. اين مراسم كهن كه ديرينگي آن به حدود 2500 سال پيش مي رسد، نوعي نمايش واره است كه بر اساس آن دو نفر كه يكي از آنها نوعي چاووشي خواني را انجام مي دهد و ديگري ضمن همنوايي با خواننده سازي را هم مي نوازد كه معمولا" يك ساز كوبه اي  است، مژده آمدن بهار و رفتن زمستان سرد را مي دهند. اين آيين حدود يك تا دو هفته پيش از عيد انجام مي شود     و ساكنان محلي هدايايي را مانند پول، مواد خوراكي يا آنچه كه در عيد از آن به عنوان عيدانه استفاده خواهند كرد به نوروز خوان ها مي دهند.
کد خبر 9093

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 11 =