تسريع در تحويل قدرت به دولت موقت عراق با واكنش مختلف روزنامه هاي عرب روبرو شد، اكثر اين روزنامه ها معتقدند هيچ چيز عوض نشده است در حقيقت اشغالگران در لواي دولت علاوي خود را مخفي كردند.

به گزارش خبرگزاري مهر، روزنامه السفير لبنان درباره تحويل قدرت به دولت موقت كه دو روز زودتر ازموعد مقرر يعني 30 ژوئن(10 تير) انجام شد، نوشت : تسريع در انتقال قدرت و شرايط و جزئيات آن حاكي از عجز و ناتواني نظاميان اشغالگر آمريكايي در كنترل اوضاع امنيتي در عراق است .

نظاميان اشغالگر حتي مجبور شدند براي حمايت از چنين جشن مهمي آن را در يكي از كاخ هاي مستحكم صدام در منطقه ممنوعه و بسته الخضراء برگزار كنند.

اين روزنامه نوشت : امضا نشدن هيچ توافقنامه امنيتي درباره حضور نظاميان بيگانه نشان مي دهد كه دولت موقت عراق حق دخالت در امور نظاميان بيگانه را ندارد و بر اساس قطعنامه اخير شوراي امنيت اين دخالت از حد هماهنگي فراتر نمي رود.

السفير افزود: نكته مهم ديگر اين است كه برمر سه ساعت پيش از تحويل قدرتب، اقدام به تمديد مصونيت نظاميان اشغالگر و غير نظاميان بيگانه از تعقيب قضائي عراقي ها كرد. 

به نوشته السفير، آمريكا در اقدامي نمايش گونه و فريبنده كه تاكيد كند اشغالگري در عراق  پايان يافته از آغاز مجدد روابط ديپلماتيك ميان بغداد و واشنگتن پس از 14 سال خبر داد تا به اين بهانه مدعي پايان اشغالگري در عراق شود.

روزنامه الراي العام كويت نيز نوشت : تسليم زودهنگام قدرت، جنجگويان و روزنامه نگاران و خبرنگاران رسانه ها را فريب داد.

روزنامه القدس العربي هم نوشت : آمريكا قدرت را زود واگذار كرد، برمر مخفيانه به علت ترس از حملات مسلحانه از عراق فرار كرد، عراقي ها با بي اعتنايي با آن برخورد كردند و همچنان از آينده خود نگران هستند.

به نوشته القدس العربي ، اين مراسم پشت درهاي بسته تحت تدابير شديد امنيتي  و آشفتگي و سردرگمي آشكار مقامات آمريكايي و در فضايي تشييع جنازه اي  صورت گرفت.

اين روزنامه نوشت سه مساله اساسي را مي توان درباره تسريع انتقال قدرت در نظر گرفت اول فرار پل برمر دقايقي پس از تسليم مدارك انتقال قدرت به دولت موقت كه بر روي يك جنگنده نظامي بزرگ عراق را ترك كرد.

دوم ماهيت محرمانه بودن كامل مراسم انتقال قدرت به طوري كه غافلگير بودن بر روي چهره تمام شركت كنندگان در نشست ناتو در استانبول از جمله توني بلرنخست وزير انگليس نمايان بود.

ديگر اينكه در چنين روز تاريخي، اكثر سفراي كشورهاي خارجي ، اعضاي شوراي حكومت انتقالي منحل شده و شمار زيادي از وزيران عراقي و از همه مهمتر جرج بوش رئيس جمهور آمريكا كه عراق را آزاد كرد و دونالد رامسفلد و كالين پاول وزير دفاع و امور خارجه حضور نداشتند.

القدس العربي نوشت : سخن گفتن از حاكميت در سايه وجود  160 هزار نظامي بيگانه در سرزمين عراق كه به دستور كاخ سفيد فعاليت مي كنند، بيهوده است زيرا تنها چيزي كه عوض شده است جايگزين شدن نگروپونتي به جاي پل برمر است .

روزنامه البيان امارات نوشت هرچند قدرت به عراقي ها تحويل شد اما هنوز آثار اشغالگري در عراق پابرجا مانده است

هرچند مراسم تحويل قدرت دو روز زودتر از موعد مقرر آن انجام شد اما با وجود اشغالگران در اين كشور هنوز حاكميت كامل به عراقي ها واگذار نشده است.

به نوشته البيان، تسريع در انتقال قدرت به علت ترس از احتمال وقوع حوادث خونين و جلوگيري از پيامدهاي ناگوار آن در موعد مقرر آن يعني 30 ژوئن دو روز زودتر انجام شد اين امر نشان دهنده اعتراف ضمني اشغالگران به عجز و ناتواني خود در مهار هرج ومرج و خشونتي است كه سراسر عراق را فراگرفته است .

 

کد خبر 90934

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha