هيأت وزيران ، سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري را موظف كرد تا براي جلب همكاري و مشاركت مردم در امر حفاظت از منطقه تاريخي جيرفت ، انجمن هاي ميراث فرهنگي را تشكيل دهد .

به گزارش خبرگزاري "مهر، به نقل از روابط عمومي سازمان مديريت و برنامه ريزي كشور ،  سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري ، علاوه بر تشكيل اين انجمن ها بايد كاوشهاي علمي و باستان شناسي را توسعه دهد ، گردهمايي هاي آموزشي - علمي را در منطقه برگزار كند و موزه باستان شناسي اين شهرستان را نيز مجهز كند .
معرفي ارزشهاي فرهنگي و تاريخي منطقه ، تسريع در تدوين قوانين و مقررات و آيين نامه هاي لازم ، پيگيري فعالانه پرونده هاي حقوقي مربوط به قاچاق اشياي عتيقه در محاكم خارج از كشور با همكاري وزارت امور خارجه ، پليس بين الملل و سازمان يونسكو و همچنين استقرار هر چه سريعتر نيروهاي يگان ويژه حفاظت از ميراث فرهنگي در منطقه ، از جمله وظايف ديگري است كه بر عهده سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري گذاشته شده است .
هيأت وزيران همچنين وزرات كشور را موظف كرد كه با همكاري سازمان ميراث فرهنگي ، استانداري و نيروي انتظامي طرح جامع حفاظت از منطقه تاريخي را تصويب كند و امكانات لازم را براي اجراي طرح مذبور فراهم كند . براي جلوگيري از تداخل وظايف و مسئوليت هاي نيروهي انتظامي و يگان ويژه حفاظت از ميراث فرهنگي ، وظايف آنها به تفكيك احصا مي شود .
نيروي انتظامي جمهوري اسلامي نيز با توجه به وظايف قانوني خود در جلوگيري از وقوع جرايم و ضرورت حضور مستمر در منطقه ياد شده ، حفاظت از منطقه و تعقيب عوامل قاچاق و حفاري غير مجاز و هدايت متهمان به مراجع ذي صلاح قضايي در اولويت قرار مي دهد .
به وزارت اطلاعات نيز مأموريت داده شده كه نسبت به شناسايي باندها و عوامل مرتبط با بازارهاي قاچاق بين المللي اموال فرهنگي و تاريخي اقدامات خود را انجام دهد .
سازمان مديريت و برنامه ريزي كشور نيز همكاري لازم را جهت تسريع يگان ويژه حفاظت از ميراث فرهنگي در طول برنامه چهارم به عمل آورده و امكانات و شرايط لازم را براي اجراي اين مصوبه فراهم مي كند .
هيأت وزيران همچنين سازمان مديريت و برنامه ريزي كشور را موظف كرده كه در بودجه سنواتي سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري در سال جاري و در طول برنامه سوم توسعه ، تقويت توان كارشناسي ، فني ، تجهيزاتي و مالي سازمان را طوري پيش بيني كند كه در پايان برنامه چهارم توازن منطقي بين امكانات و وظايف سازمان برقرار شود .
وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري نيز موظف است براي بررسي نقاط ضعف نظام اجرايي كشور ، در اين گونه مشكلات و بهره گيري از تجربه هاي موجود ، باهمكاري متخصصان علوم اجتماعي ، مديريت و باستان شناسي ، نسبت به بررسي علمي و تخصصي غارت ميراث فرهنگي جيرفت اقدام لازم را انجام دهد .

 

کد خبر 90953

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha