هانس بلكيس رييس سابق بازرسان تسليحاتي سازمان ملل در عراق ضمن اعلام دوباره موضع خود در مخالفت با جنگ ، از انتقال قدرت ابراز خرسندي كرد.

به گزارش خبرگزاري مهر و به نقل از سايت اينترنتي نيوز 24،  هانس بليكس رييس سابق بازرسان خلع سلاح سازمان ملل در عراق، اعلام كرد  تيم بازرسي تسليحاتي كه وي رياست آن را در عراق به عهده داشت، مي تواند به عنوان ابزاري دائمي در اختيار شوراي امنيت سازمان ملل باشد.
وي تاكيد كرد كميسيون بازرسي، بررسي و كنترل سازمان ملل در سال 1999 براي خلع سلاح  تاسيس شد اما از زماني كه در ماه مارس سال گذشته از عراق بيرون آمد، تقريبا از انجام وظايف خود بازمانده است.
بليكس در كنفرانسي كه در آكادمي ديپلماتيك در وين برگزار شد، اظهار داشت: ممكن است اين كميسيون با كمي تغيير اما با همان هسته مركزي افراد و البته با بازرساني كارآزموده تر به طور دائم در اختيار شوراي امنيت قرار گيرد.
بليكس پيشنهاد داد كه كميسيون مي تواند تيم هاي بازرسي ويژه اي را سازماندهي كند و با ارائه نقشي پررنگ تر و كليدي تر در خلع سلاح جهاني مشاركت كند.

وي گفت: كميسيون مذكور هيچ ارتباطي با گروه آمريكايي جستجوي تسليحات كشتار جمعي در عراق ندارد واگر گروه آمريكايي با گروه جستجوي سازمان ملل همگام مي شد، حتما يافته هاي معتبر تري به دست مي آورد.

اين ديپلمات سوئدي در همين حال از انتقال قدرت در عراق ابراز خرسندي كرد. اما موضع خود درباره جنگ عراق را بار ديگر تكرار نمود. 
لازم به ذكر است :  بليكس با اشغال عراق مخالفت كرده و استدلال كرده بود كه وجود سلاح هاي كشتار جمعي در عراق قابل اثبات نيست. 

کد خبر 91035

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha