مواظب  بيماري " تب دره ريفت "  باشيم

بيماري " تب خونريزي دهنده دره ريفت" يك عفونت آربو ويروسي در حيوانات اهلي است كه انسان را نيز بطور اتفاقي درگير كرده و باعث بيماري شديد با مرگ و مير بالا مي شود .

د كتر مسعود مرداني ، متخصص بيماري هاي عفوني و گرمسيري د رگفتگو با خبرنگار علمي مهر، تاريخچه ، انتشار جغرافيايي ، ناقلين وراه هاي انتقال، تظاهرات باليني و كنترل " بيماري تب د ره ريفت " را تشريح كرد . دكتر مرداني گفت: 
گزارش اولين مورد ثابت شده " تب خونريزي دهنده كريمه- كنگو" د ر
كشور و موارد ثابت شده بعدي امكان وجود عوامل ديگر ايجاد كننده تب هاي خونريزي دهنده را مطرح نمود . هرچند تاكنون مورد ثابت شده اي از " تب دره ريفت " در كشور گزارش نشده است ولي به علت اپيد مي بيماري در عربستان  و ارتباطات گسترده مردم ما بااين كشور، خصوصا سفر هاي زيارتي ،همواره نگراني  ورود اين بيماري به ايران وجود دارد .

دكتر مرداني در باره تاريخچه اين بيماري در جهان گفت : براي اولين بار توصيف مبسوط بيماري به د نبال همه گيري در گوسفندان در ناحيه اي در طول دره بزرگ ريفت در كشور كنيا صورت گرفت و به همين مناسبت آن را تب د ره ريفت ناميد ند . Hudson ، Daubney ، Garnham د ر سال 1930 بيماري را دقيقا شرح داده ، مشخص نمودند كه عامل آن يك ويروس است .  اولين مورد مرگ ناشي از اين بيماري در انسان در سال 1977 در آفريقاي جنوبي به ثبت رسيد . تا قبل از سال 1976 بيماري به نواحي پايين تر از صحراي آفريقا محدود بود ، اما با درگيري كشور هاي سودان و مصر وابتلا ي يك هزارو 800 نفرو مرگ حدود 600 نفر و تلف شدن هزاران گاو و گوسفند، بيماري مجد دا مورد توجه قرار گرفت .  

 اين متخصص بيماري هاي عفوني افزود : اين بيماري در نواحي شرقي و جنوبي آفريقا كه در آنها تعداد زيادي گوسفند و بز وجود دارد يافت مي شود . اين بيماري مي تواند با ساخت سدها و الگو هاي آبخيز داري جد يد به ساير مناطق شمالي آفريقا و آسياي جنوب غربي  گسترش يابد . در بين كشور هاي خاور ميانه، عراق به علت شبكه هايي از كانال هاي آبياري كه در آن وجود دارد ، مي تواند زمينه تكثير جمعيت انبوهي از پشه ها را فراهم كند ، د ر معرض خطر بيشتري است . در صورت وقوع همه گيري در برخي نواحي جهان از جمله مناطق مديترانه اي ، ايالات متحده و اروپا به علت داشتن جمعيت وسيع دامي و تجمع زياد پشه هاي ناقل بيماري ، كنترل آن بسيار دشوار يا غيرممكن خواهد بود .  

د كتر مرداني ويروس تب دره ريفت را يك RNA ويروس از خانواده بونيا ويريده و از جنس فلبو ويروس هاي داراي پوشش دانست و افزود : 23 نوع پشه ناقل بيماري شناخته شده اند كه مهمترين آنها آئد س تار سا ليس و كابالوس و ... مي باشند . اين ناقلين ويروس را به تخم خود انتقال مي دهند . تخم ها در شرايط خشك زنده مانده و در فصول پر آبي و باراني به پشه هاي بالغ تبديل مي شوند و عفونت را به حيواناتي كه از خون آنها تغذيه مي كنند انتقال ميدهند . پشه هاي غير آلوده كه در زمان ويرمي ( وجود ويروس در خون ) حيوان آلوده را نيش بزنند آلوده شده باعث تداوم چرخه زندگي ويروس و تكثير و انتقال آن مي گردند .  

دكتر مرداني بند پا يان را اصلي ترين راه انتقال اين بيماري دانست و گفت :  گاز گرفتن ، انتقال از راه شير ، تماس با نسوج آلوده در خلال كشتار ، تهيه مواد غذايي و تشريح يا در حين بررسي هاي ازمايشگاهي از راه هاي مهم ديگر انتقال اين بيماري محسوب مي شوند .   

دكتر مرداني تظاهرات بيماري تب دره ريفت در انسان را در4گروه دسته بندي مي كند؛ تب ، درد هاي عضلا ني و علا يم غيراختصاصي از عمده تظاهرات اين بيماري است . در گروه كوچكي از بيمارا ن تب خونريزي دهنده با درگيري كبدي بروز مي كند . در 10 درصد موارد تظاهرات چشمي ثانويه به واسكوليت در شبكيه رخ مي دهد. و در كمتر از نيم درصد موارد آنسفاليت بروز مي كند .
دوره كمون اين بيماري بين 2 تا 6 روز و معمولا شروع با علا ئم ناگهاني است . در مجموع كمتر از يك درصد ا فراد آ لوده  علا مت دار مي شوند .  

عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي در مورد درمان اين بيماري گفت : هيچ روش ثابت شده اي جهت درمان وجود ندارد . درمان حمايتي بسيار مهم است . در فرم خونريزي دهنده بيماري تزريق پلا كت و FFP ممكن است مفيد باشد . درمان با هپارين توصيه نمي شود . استفاده از كورتيكو استروئيد ها در موارد رتينيت و آنسفاليت مطرح شده ولي توصيه نمي گرد د چرا كه كم كردن و سركوب كردن پاسخ ايمني خصوصا در آنسفاليت ممكن است مضر باشد .
مطالعات انجام شده روي ميمون ها و موش هاي آزمايشگاهي و ساير حيوانات نتايج اميد وار كننده اي از درمان با ريبا ورين نشان داده شده است ولي در آنسفاليت و رتينيت تاثيري ندارد .
همچنين اينتر فرون و استفاده از پلا سما ي دوره نقاهت افراد مبتلا شده د ر موارد تجربي موثر بوده است ولي اطلاعي از سود مندي آنها در عفونت انساني در دسترس نيست .
دكتر مرداني درمورد كنترل و پيشگيري اين بيماري ياد آوري كرد : افرادي كه با حيوانات سر وكار دارند بايد از تماس با خون يا بافت حيواناتي كه ممكن است آلوده باشند خود داري كنند . كاركنان سيستم بهداشتي بايد در تماس با افراد مبتلا احتياط لازم را در تماس با نمونه هاي آزمايشگاهي و ترشحات بدن بيمار رعايت كنند و از دستكش و لباسهاي مناسب ومحافظت كننده استفاده نمايند . كليه آزمايشگاه هاي اختصاصي تشخيص ويروس هاي تب هاي خون ريزي دهنده بايد از امكان ايمني زيستي ( Biosafety ) سطح چهار برخوردار باشند .   

کد خبر 9318

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 8 =