چاپ سوم كتاب تاريخ فلسفه اسلامي نوشته ماجد فخري 31 اكتبر 2004 ( 10 آبان 83 ) در 472 صفحه توسط انتشارات دانشگاه كلمبيا منتشر مي شود.

به گزارش خبرنگار گروه دين و انديشه خبرگزاري " مهر" ، اولين نسخه اين كتاب در سال 1970 منتشر شد و تحقيقي جامع تا سال انتشار به شمار مي رفت كه  فلسفه اسلامي  و الهيات را از قرن 17 تا كنون را بررسي مي كرد.

پروفسور ماجد فخري در اثر خود به رستگاري از طريق نيكوكاري، عقل گرايي و تصوف تقكر اسلامي اشاره كرده و به تاثير آن بر ابعاد فرهنگي زندگي مسلمانان مي پردازد.

 او در اين اثرخيزش اسلامي قرن 19 را بررسي مي كند كه سعي داشت از لحاظ سياسي اسلام را به طرف يك اتحاد معنوي هدايت كند. فخري اين خط مشخص توسعه را دنبال مي كند كه باعث مي شود درمقايسه با تمام جنبش هاي فكري در تاريخ  به نوعي يكپارچگي دست پيدا كند.

 نويسنده پايه اثر خود را بر منابع اوليه گذاشته كه عمدتاً به عربي هستند. اما از تعدادي كتاب دست نويس و رساله به زبان هاي عربي ، فارسي ، انگليسي ، فرانسه، آلماني و اسپانيايي نيز سود برده است. اين كتاب براي كساني كه درباره شرق مطالعه مي كنند و دانش آموزاني كه به اين زمينه علاقمند هستند ، منبع ارزشمندي تلقي مي شود.

گفتني است كه چاپ اول اين كتاب توسط تعدادي از اساتيد فلسفه با عنوان " سير فلسفه در جهان اسلام " به زبان فارسي ترجمه شده و انتشارات مركز نشر دانشگاهي آن را منتشر كرده است .

کد خبر 94709

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 3 =