مرحله دوم طرح آسیکودای جهانی در ایران اجرایی شد

مرحله دوم طرح آسیکودای جهانی در رویه ترانزیت با حضور رئیس کل گمرک ایران و اعضای شورای معاونان این سازمان در گمرک شهید باهنر بندرعباس راه اندازی شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، اردشیر محمدی در مراسم افتتاح این طرح با اشاره به نتایج مثبت استفاده از فناوری های اطلاعاتی و ارتباطی در گمرک گفت: سیستم آسیکودای جهانی در رویه ترانزیت که از حدود یک ماه قبل در گمرکات شهید باهنر و سرخس به  صورت آزمایشی (pilot) به اجرا درآمده است، به طور محسوس در کاهش زمان تشریفات گمرکی موثر بوده و موجبات جلب رضایت ترانزیت کنندگان را فراهم کرده است.

وی افزود: قرار است این سیستم در مرحله سوم در 13 گمرک دیگر کشور نیز راه اندازی شود و پس از اتمام مرحله سوم، پروژه مذکور بیش از 75 درصد رویه ترانزیت تحت پوشش این سیستم قرار خواهد گرفت.

رئیس کل گمرک همچنین خاطرنشان کرد: نظیر همین طرح در آینده ای نه چندان دور برای سایر رویه های گمرکی نظیر واردات، صادرات، ورود موقت، خروج موقت و ... به مرحله اجرا درخواهد آمد.

محمدی با تاکید مجدد بر اینکه هدف گمرک از اجرای طرح الکترونیک، تسریع در فرایند امور گمرکی خدمت گیرندگان و جلوگیری از اتلاف وقت و هزینه ارباب رجوع است، گفت: به هر اندازه که بتوانیم کارها را در گمرک از حالت سنتی و قدیمی به شکل سیستمی و مکانیزه درآوردیم، به همان اندازه و بلکه بیشتر در وروند خدمات رسانی موفق تر خواهیم بود و برآیند تلاش کارکنان گمرک در روند توسعه اقتصادی کشور تاثیر گذارتر خواهد بود.

رئیس کل گمرک سپس از واحدهای مختلف گمرک شهید باهنر بازدید کرد و از نزدیک به بررسی وضعیت تعدادی از پرونده های موجود در این گمرک پرداخت و در حالی که جمعی از مراجعان نیز در چگونگی انجام این کار نظارت می کردند دلایل و عوامل موثر در کندی و ایستایی کارها را مورد رسیدگی قرار داد و در مورد رفع موانع و مشکلات دستورات لازم را صادر کرد.

رئیس کل گمرک در ادامه برنامه بازدید از گمرکات استان هرمزگان طی سخنانی اظهار داشت: تمام تلاش کارکنان گمرک را شاید بتوان در یک جمله خلاصه کرد و آن این است فرآیند کاری برای خدمت گیرندگان باید تسهیل و تسریع شود.

رئیس کل گمرک همچنین گفت: یکی از مواردی که منجر به صرفت وقت زیادی از سوی ارباب رجوع می شود دادن اطلاعات مورد نیاز درباره مشخصات کالا به گمرک است که برای همین منظور ما تلاش کرده ایم تا از طریق الکترونیکی کردن سیستم، تسلیم اظهارنامه، کاری کنیم جز در موارد ضروری نیازی به حضور فیزیکی ارباب رجوع در گمرک نباشد.

کد خبر 951842

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 2 =