ابداع روش مناسب برای افزایش خواص فندکهای جرقه زن در کشور

پژوهشگران دانشگاه فردوسی مشهد با بهره گیری از فناوری نانو روش کارآمدی برای افزایش خواص پیزوالکترونیک فندکهای جرقه زن و مبدلهای پیزوالکترونیک یافتند که این روش برای برخی صنایع و مبدلهای پیزوالکنرونیک کاربرد دارد.

به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر محمد حسینی محقق این پژوهش، سرامیکهای PMN–PT (سرامیک پایه سرب) را نسل جدیدی از مواد پیزوالکتریک (موادی که انرژی مکانیکی را به انرژی الکتریکی و بالعکس تبدیل می کند) دانست و گفت: این سرامیکها بالاترین ضرایب را در میان سایر مواد پیزوالکتریک نظیر PZT دارند. از سوی دیگر این مواد خاصیت رلکسور دارند یعنی ثابت دی الکتریک آنها تابعی از فرکانس است.

وی با تاکید بر اینکه این سرامیکها معمولا به طور سنتی ساخته می شوند، افزود: در روش سنتی، اکسیدهای اولیه با هم مخلوط شده (روش مخلوط اکسیدها- MO) و در دمای بالا عمل تکلیس انجام می دهند. این روش دارای معایبی از قبیل عدم مخلوط و ترکیب، فرار بعضی از عناصر در دمای بالا و در نتیجه عدم تعادل شیمیایی است. به همین دلیل با روشی کاملا متفاوت اقدام به تولید این مواد کردیم.

حسینی با اشاره به جزئیات این تحقیق اظهار داشت: این روش می تواند در صنایع وابسته به قطعات پیزوالکتریک نظیر فندکهای جرقه زن، صنایع نظامی و مبدلهای پیزوالکتریک بسیار موثر باشد.

کد خبر 969967

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 6 =