توجه به بقاع متبرکه در احیای توریسم خارجی در قم موثر است

قم - خبرگزاری مهر: استاندار قم، بقاع متبرکه در قم را دارای ظرفیت بسیار مناسبی عنوان کرد و گفت: احیای بقاع متبرکه در گسترش جذب توریسم خارجی در قم موثر است.

به گزارش خبرنگار مهر در قم، حجت‌الاسلام محمد حسین موسی‌پور قبل از ظهر چهارشنبه در دیدار با مدیر و معاونان اداره کل اوقاف و امور خیریه استان قم گفت: اوقاف و امور خیریه وظایف مهم و حساسی را در جامعه بر عهده دارد که اگر این وظایف به درستی انجام شود مشکلات جامعه رفع خواهد شد.

وی ادامه داد: اگر به گسترش فرهنگ وقف توجه شود دیگر مشکلی در جامعه نخواهیم داشت و برای این منظور باید از قدرت رسانه‌های گروهی و همچنین جراید نیز استفاده کنیم.

استاندار قم در ادامه با اشاره به وجود امامزادگان و بقاع متبرکه در سطح استان گفت: بقاع متبرکه از ظرفیتهای بسیار مناسبی برخوردار هستند و باید برای بهره‌برداری معنوی و فرهنگی از آنها نهایت استفاده را ببریم.

وی اظهار داشت: با توجه به تهاجمات فرهنگی در جامعه وجود این بقاع متبرکه می‌تواند ظرفیت‌های فرهنگی در کشور را ارتقاء داده و به وسیله آن از تهاجمات فرهنگی دشمن نیز جلوگیری کرد.

حجت‌الاسلام موسی‌پور افزود: مردم به این اماکن گرایش بسیاری دارند و از آنجایی که قم قطب بین‌المللی فرهنگی کشور است احیای بقاع متبرکه در احیای توریسم خارجی موثر خواهد بود که باید در این راستا نیز اطلاع‌رسانی و تبلیغ کرد.

استاندار قم در ادامه با اشاره به تضعیف وقف در جامعه گفت: یکی از مسائلی که در جامعه جایگاه داشته ولی به دلیل بی‌توجهی در حال تضعیف است وقف است که باید این موضوع بررسی و رفع شود.

موسی‌پور افزود: آثار وقف نشانه ریشه‌دار بودن آن است که باید با توسعه‌ وقف طراوت و تازگی را به این فرهنگ اصیل برگردانیم.

استاندار قم در بخش دیگری از سخنان خود به مساجد استان اشاره کرد و گفت: مساجد مراکز فرهنگی هستند که توجه و بازسازی آنها کار مهمی در فرهنگ دینی و ارزش‌های دینی به حساب می‌آید.

وی تاکید کرد: علاوه بر کارکرد عبادی سایر کارکردهای این مراکز مهم باید مورد توجه قرار گیرد و مسجد محوری به عنوان یک رویکرد مهم در تمام شئون اجتماعی، سیاسی و اقتصادی و فرهنگی وجه غالب باشد.

نباید به موقوفات تعرض شود

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم نیز در این دیدار با اشاره به موضوع وقف و موقوفات گفت: نقش وقف در رفع مشکلات جامعه بسیار اساسی و مهم است و مسئولان باید به این امر توجه کافی داشته باشند.

حجت‌الاسلام غلامرضا ناظمی تصریح کرد: نیت واقفین در جامعه باید اجرا شود و توجه به نیت واقفین بسیار ضروری بوده که اوقاف و امور خیریه در این راستا از هیچ تلاشی فرو گذار نخواهد بود.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم با بیان اینکه نباید به موقوفات تعرض شود اظهارداشت: مسئولان باید به موضوع وقف توجه اساسی داشته باشند و در احیای موقوفات تلاش کنند.

حجت‌الاسلام ناظمی با اشاره به اهمیت حفظ موقوفات گفت: حفظ موقوفات در کشور بسیار مهم و اساسی بوده و اعتماد مردم به موضوع وقف را در بر خواهد داشت و از این رو باید عزم خود را در این راستا به کار بندیم.

وی با اشاره به برخی تعرض‌ها به وقف گفت: این تعرض‌ها ایجاد خلل کرده و اوقاف و امور خیریه با این مسائل برخورد و اجازه تعرض به موقوفه را نخواهد داد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم در ادامه بر تشکیل ستاد احیای موقوفات در استان تاکید کرد و گفت: طبق بخشنامه سازمان مرکزی باید در هر استان ستادی با عنوان ستاد احیای موقوفات با ریاست استاندار تشکیل شود که امید است در استان قم نیز به این امر توجه شود.

وی اظهارداشت: این ستاد می‌تواند در احیای موقوفات تلاش کرده و از تعرض‌ها جلوگیری کند.

کد خبر 981403

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha