معصومه سيحون:گنجينه موزه هنرهاي معاصر را براي اهل فن باز كنيد

مدير گالري سيحون از عدم امكان استفاده تخصصي از گنجينه موزه هنرهاي معاصر و نبود كارشناسي در مورد تشخيص اصالت آثار هنري و عدم شفافيت در مورد چگونگي مصرف بودجه نيم درصدي جهت خريد آثار هنري انتقاد كرد .

 

                                                              نقاشي مكتب هنري آپ آرت

به گزارش خبرنگار هنري" مهر"
وي در اين رابطه گفت : موزه هنرهاي معاصر تهران داراي گنجينه پرباري از هنر مدرن جهان است .  اين در حالي است كه به بهانه هاي مختلف جز چند اثر معدود از اين گنجينه چيز ديگري به نمايش در نيامده است . حفظ اين آثار در داخل كشور بسيار مهم است ، اما از آن مهمتر اين است كه اين آثار توسط هنرجويان و اساتيد هنر ديده شوند . تنها در اين صورت است كه هنر هاي تجسمي پيشرفت مي كند . ساليان سال است كه خواهش مي كنيم ، درخواست مي كنيم وپيشنهاد مي دهيم كه گنجينه موزه را براي بازديد هنرمندان معاصر بگشايند ، در حالي كه از اين كار امتناع مي كنند .

معصومه سيحون تصريح كرد : برخلاف ادعا هاي مطرح شده از سوي مديريت موزه هنرهاي معاصر مبني بر خلاف شرع بودن اين آثار ، آنچه در موزه هنر هاي معاصر نگهداري مي شود مغا يرتي با آثار رايج در عرصه هنري كشورندارد . وي در اين رابطه گفت : چندي پيش در جلسه اي كه در كتابخانه موزه با حضور نزديك به 170 نفر از هنرمندان كه از سوي مديريت موزه دعوت شده بودند تشكيل شده بود ، بدون دعوت  براي اعلام خبر جلوگيري شوراي محترم نگهبان و مجلس شوراي اسلامي  ازتصويب طرح فروش گنجينه موزه هنرهاي معاصر، حاضر شدم . بر طبق اين طرح قراربود به موزه هنرهاي معاصر اجازه داده شود با فروش آثارموجود در گنجينه خود فعاليت هاي مختلفي از جمله كارهاي عمراني انجام دهد .  فرداي آن روز نيز با آقاي سميع آذر رئيس موزه هنرهاي معاصر تهران تلفني صحبت كردم وبه درخواست ايشان  به ملاقات خصوصي وي رفتم و تقاضا كردم اجازه دهند امكان بازديد هنرآموزان و هنرمندان از آثار موجود در موزه فراهم شود  زيرا اين افراد متخصص هستند و بنابر اين اگر امكان آن فراهم شود كه بتوانند به شكل خاصي از گنجينه موزه بازديد كنند باتوجه به متخصص بودن اين افراد ، نه تنها مشكلي بوجود نمي آيد بلكه شاهد شكوفايي هنر كشور خواهيم بود . در پاسخ من عنوان شد در تمام آثار موجود در موزه تنها يك اثر خلاف شرع  موجود است كه آن هم در اختيار سفارت ايران در سوئيس است و به ما باز نمي گردانند .

وي ادامه داد: اين در حالي است كه طي بيست سال گذشته هرگز موزه هنرهاي معاصر فهرست آثارش را اعلام نكرده است در صورتي كه اين كار در موزه هاي سراسر جهان معمول است .  چندي پيش قرآن امام علي را  در شيراز دزديدند . تابلو شب مهتاب (قرن نوزدهم ) را نيز در روز روشن يعني ساعت چهار بعد از ظهر از كاخ سعد آباد دزديدند اما بعد از نه روز اعلام شد كه اين اثر مجددا پيدا شده است . اما سوال اينجاست كه آيا اثر مكشوفه واقعا اصل است ؟ چه كسي صحت آن راتائيد كرده است و به عبارتي از كدام موسسه كارشناسي بين المللي براي تائيد آن در خواست اعلام نظر شده است ؟ بايد متذكر شد كه در تمام دنيا اين كار پس از كشف آثار هنري يك ضرورت به شمار مي رود .

معصومه سيحون اضافه كرد: ا ز سوي ديگر نحوه مصرف بودجه نيم درصدي تصويب شده  براي خريد آثار هنري نيزاز جمله مجهولات عرصه هنر هاي تجسمي به شمار مي رود . اين بودجه از ماليات مردم ايران مصرف مي شود و براي خريد آثار هنري ازكل هنرمندان است  بنابراين بايد  جزئيات مصرف آن به شكل كاملا شفاف اعلام شود تا باتوجه به نظارت مردمي امكان سواستفاده از آن فراهم نباشد .  

 

کد خبر 9861

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 8 =