موفقیت محققان کشور در شناسایی میکروفسیلها برای ردیابی مخازن نفتی

پژوهشگران کشورمان با طراحی نرم افزاری موفق به تولید سیستم هوشمندی شدند که با شناسایی میکروفسیل ها (موجوداتی تک سلولی) در کمترین زمان و با دقت بالا و محاسبه نوع و میزان میکروفسیلها مخازن نفتی را ردیابی می کند.

بهنام سخاوتی یکی از مجریان طرح در گفتگو با خبرنگار مهر، میکروفسیل‌ها را موجودات تک سلولی دانست و گفت: مواد آلی مانند چربی ها، کربوهیدراتها، پروتئین ها و گیاهان رده عالی تحت فشار، حرارت و مرور زمان به درجه بلوغ می رسند که در این صورت به عنوان مواد ردیاب مخازن نفتی مورد مطالعه قرار می گیرند.

وی با بیان اینکه با مطالعه تخلخل بقایای فسیلی و لایه ای که میکرو فسیل ها قرار گرفته است می توان مخازن نفتی را ردیابی کرد، افزود: از آنجا که این مواد در اکتشاف مخازن نفت و گاز بسیار حائز اهمیت است، سیستم هوشمندی را با استفاده از نوعی نرم افزار طراحی کردیم که قادر به شناسایی و معرفی میکروفسیل ها است. 

سخاوتی، این سیستم را شامل شبکه های عصبی و پردازش تصویر ذکر کرد و اظهار داشت: این سیستم با پردازش تصویر نمونه های میکروفسیل می تواند نوع و میزان این موجودات را تعیین کند به گونه ای که یک تصویر را به عنوان تصویر الگو می گیرد و توسط دستگاه "فتومیکرو گرافی" که بر روی میکروسکوپ نصب شده این تصاویر را با تصاویر الگو که در سیستم معرفی شده است مقایسه می کند و با پردازش آن نام میکروفسیل و میزان فراوانی را اعلام می کند.

وی با تاکید بر اینکه این سیستم، یک سیستم هوشمند است به مهر گفت: این سیستم دارای قابلیت یادگیری است یعنی هر چه نمونه های بیشتری از میکروفسیل را به سیستم ارائه دهیم قابلیت شناسایی و معرفی میکروفسیل های بیشتری را دارد که با توجه به تنوع گونه ای میکروفسیل ها، میکروفسیلی برای سیستم تعریف شد که گستره جهانی داشته باشد.

این پژوهشگر، شناسایی میکروفسیل ها در کمترین زمان و با دقت بالا را از ویژگیهای این سیستم ذکر کرد و ادامه داد: این سیستم قادر است داده های اولیه برای متخصصان حوزه نفت در زمینه میزان تخلخل و تراوایی را ارائه دهد. ضمن آنکه مخازن هیدروکربنی و حتی سفره های آب زیرزمینی را با توجه به میزان و نوع تخلخل و تراوایی که دارند، شناسایی می کند.

وی تشخیص عمر، ضخامت و کنترل به موقع مخازن نفتی را از دیگر مزایای این سیستم دانست و یادآور شد: این قابلیت سبب می شود که بر اساس موقعیت لایه های رسوبی و چینه شناسی طبقات، تفسیر محیط رسوبی برای کاربر امکان پذیر باشد.

سخاوتی با بیان اینکه این طرح با همکاری محمدرضا کریمی در دانشگاه پیام نور واحد "بهار" اجرایی شده است خاطرنشان کرد: شناسایی سنگهای رسوبی کربناتی و میکروفاسیس ها از طرحهای تحقیقاتی مکمل این سیستم است که در حال حاضر در فاز مطالعاتی قرار دارد.

کد خبر 990786

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 12 =