یک کتابخانه عمومی برای هر 90 هزار شهریاری موجود است

استان تهران - خبرگزاری مهر: رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان شهریار گفت: هر 90 هزار شهروند شهریاری یک کتابخانه عمومی دارند که باید برای افزایش تعداد این کتابخانه ها تلاش شود.

محمدعلی جعفریان در گفتگو با خبرنگار مهر در شهریار اظهار داشت: در حال حاضر برای یک میلیون و 200 هزار شهروند شهرستان شهریار تنها 12 کتابخانه عمومی وجود دارد که طبق استاندارها باید برای هر 20 هزار نفر یک کتابخانه عمومی وجود داشته باشد.

وی افزود: با توجه به جایگاه فرهنگ در جامعه امروزی، انتظار می رود که مسئولان این بخش را دریابند و مشارکت حداکثری داشته باشند.

این مسئول خاطرنشان کرد: هم اکنون نگاه کافی و لازم به بخش فرهنگ نشده و باید با توجه به اهمیت این مسئله در این بخش سرمایه گذاری ویژه ای شود.

جعفریان بیان داشت: در حال حاضر به جریان سازی فرهنگی در هر زمینه ای نیاز داریم، باید در این زمینه تمامی دستگاه های فرهنگی تعامل و همکاری مطلوبی با اداره فرهنگ و ارشاد داشته باشند.

جانمایی 14 کتابخانه عمومی در شهریار انجام شد

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان شهریار از اجرای طرح جانمایی 18 باب کتابخانه عمومی در سطح شهرستان شهریار خبر داد و عنوان کرد: جانمایی 14 باب از این کتابخانه ها تاکنون انجام شده است.

وی ادامه داد: طی هفته کتاب چهار نمایشگاه ویژه کتاب با هشت هزار عنوان جلد کتاب در عنوانهای مختلف در نقاط مختلف شهرستان برپا شد.

این مسئول یادآور شد: باید فرهنگ کتاب و کتابخوانی با استفاده از جریان سازی در مدارس، خانواده ها و محیط های آموزشی میسر و مهندسی فرهنگی فراگیر و نهادینه شود.

جعفریان ادامه داد: در جامعه امروزی و عرصه فناوری ارتباطات باید دسترسی مردم به بخش فرهنگ و مراکز فرهنگی ارزان و آسان باشد.

عضو شورای فرهنگ عمومی شهرستان شهریار گفت: طی هفته کتاب بیش از پنج هزار جلد کتاب در عناوین مختلف به مدارس، ادارات و مراکز اهدا شد.

نیاز شهریار به 200 کانون فرهنگی و مساجد

وی با اشاره به فعالیت 24 کانون فرهنگی و تربیتی مساجد در شهریار متذکر شد: با توجه به جمعیت روزافزون شهریار و نیاز فرهنگی افراد، این شهرستان به 200 کانون فرهنگی و تربیتی مساجد احتیاج دارد.

این مسئول اظهار داشت: تاکنون برای نابینایان شهریاری اقدام خاصی در بخش کتابخانه های عمومی انجام نشده و امید است در آینده ای نه چندان دور با اختصاص اعتبارات و تجهیزات مورد نیاز خدمات مناسبی به این قشر در شهرستان شهریار ارائه شود.

جعفریان افزود: با توجه به اختصاص اعتبار فرهنگی به اکثر ارگانها و نهادها، اداره ارشاد انتظار تعامل بیشتری از سوی ادارات به خصوص شهرداریها دارد.

نصب نرم افزار کاوش در تمامی کتابخانه های عمومی شهریار

رئیس اداره ارشاد شهرستان شهریار همچنین از نصب نرم افزار کاوش در تمامی کتابخانه های عمومی این شهرستان خبر داد و اعلام کرد: با این نرم افزار مراجعه کنندگان به کتابخانه های عمومی می توانند با ورود به محیط این جستجوگر، با وارد کردن نام مولف و عنوان، کتاب مورد نظر خود را پیدا کنند.

وی بیان داشت: اکثر کتابداران کتابخانه های عمومی شهریار دارای مدارک مرتبط با کتابداری، ادبیات و علوم انسانی هستند.

شهرستان یک میلیون و 200 هزار نفری شهریار در 45 کیلومتری غرب استان تهران واقع شده است.

کد خبر 990823

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 1 =