دبیرکل سازمان خواستار محو برده داری در جهان شد

دبیر کل سازمان ملل در پیامی به مناسبت روز بین المللی امحای برده داری 2 دسامبر برابر با 11 آذر ماه، خواستار محو برده داری در تمامی ابعاد در جهان شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد، بان کی مون در پیام خود ضمن اشاره به اشکال جدید برده داری در جهان امروز خواستار تعهد همه مردم جهان برای کمک به قربانیان برده داری و تضمین حقوق برابر و انکار ناپذیربرای همه اعضای خانواده بشری شد.

وی در پیام خود آورده است : ماده 4 اعلامیه جهانی حقوق بشر می گوید "احدی را نمی توان در بردگی نگاه داشت و داد و ستد بردگان به هر شکلی که باشد ممنوع است". وی می افزاید در عین حال بردگی هنوز مشکلی بزرگ و حل نشده باقی مانده است که این امر در آفریقا، آسیا، آمریکا و اروپا صحت دارد.

دبیر کل می گوید: فهرست عملکرد های زشت برده داری از نوع جدید یا قدیمی آن، اینک به گونه ای انزجار آور طولانی شده است و شامل بردگی بدهکاری، نظام رعیتی، کار اجباری، کار کودکان، بندگی، قاچاق انسان، قاچاق اندام های انسان، استفاده از کودکان سرباز، فروش کودکان، ازدواج های اجباری، فروش زوجه و استثمار زنان برای روسپی گری می شود.

بان کی مون در ادامه خاطر نشان کرد: اکثریت افرادی که در این رنج به سر می برند فقیر بوده و جزو گروه های منزوی اجتماعی مانند اقلیت ها و مهاجران هستند.

وی می افزاید:  تداخل عوامل فقر، طبقه اجتماعی و نژاد ایجاد مشکلات ساختاری می کند و باعث بوجود آمدن چرخه به حاشیه راندن این افراد می شود که به سختی می توان این چرخه را شکست.

دبیرکل می گوید: مبارزه با برده داری تنها منع آن به وسیله قانون نیست بلکه شامل مبارزه با فقر، بی سوادی، نابرابری اجتماعی و اقتصادی، تبعیض جنسیتی و خشونت علیه زنان و کودکان نیز می شود.

کد خبر 993002

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 7 =