مردم برای استقبال از حجاج به فرودگاه مهرآباد مراجعه نکنند

مدیرکل امور اجتماعی استانداری تهران با بیان اینکه بیماری آنفلوآنزای نوع A با تلاش و همکاری همه ارگانهای اجرایی و بهداشتی در استان تهران تحت کنترل است از اتخاذ تدابیر لازم برای پیشگیری از شیوع این بیماری در هنگام ورود حجاج در فرودگاه مهرآباد خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمدعلی عرفان منش با ذکر اینکه فرودگاه مهرآباد و دانشگاههای علوم پزشکی سطح استان و کارگروه بهداشت و درمان استان تهران برنامه ها و اقدامات پیشگیرانه ‌ای برای ورود حجاج به فرودگاه انجام داده است گفت:‌ شهروندان و استقبال کنندگان از حجاج در سال جاری برای پیشگیری از این بیماری و همکاری با مسئولان از مراجعه به فرودگاه خودداری کنند.

عرفان منش اظهار داشت: شهروندان استقبال از حاجیان را در محله ها و منازل خود به عمل ‌آورده و از ازدحام در فرودگاه خودداری کنند.

مدیرکل دفتر امور اجتماعی استانداری تهران در جلسه کارگروه بهداشت و درمان استان که با حضور رؤسای شرکتهای هواپیمایی، مسئولین بخشهای مختلف فرودگاه، شهرداری تهران، دانشگاههای علوم پزشکی در محل فرودگاه مهرآباد برگزار گردید، تدابیر ویژه دانشگاههای علوم پزشکی و فرودگاه مهرآباد را قابل تقدیر خواند.

وی با ذکر اینکه برای یک پرواز 450 نفری از حجاج در فرودگاه مهرآباد با حجم بالای استقبال کننده مواجهیم از ابلاغ آیین نامه پیشگیری از بیماری آنفلوآنزای نوع A به تمامی پرسنل فرودگاه مهرآباد خبر داد.

عرفان منش با ذکر اینکه یک تیم 26 نفره با تخصصهای مختلف در سطح عالی پزشکی در جده تمامی حجاج را قبل از پرواز به تهران مورد معاینه قرار می دهند گفت: دستگاههای ضدعفونی کننده دست در ترمینال حج فرودگاه و قبل از کانترهای گذرنامه نصب شده است ضمن آنکه سطوح محوطه داخل ترمینالهای 3 و 5 حجاج به طور مداوم و مکرر توسط کادری آموزش دیده با لباسهای مخصوص گندزدایی شده و می شود.

مدیرکل امور اجتماعی استانداری تهران توزیع صدها CD و پوستر در ترمینالها به ویژه ترمینال حج و اعلان مکرر پیامهای آموزشی در این ترمینالها و آموزش مهمانداران و پرسنل و کادر فرودگاه را از جمله برنامه های فرودگاه برای پیشگیری از این بیماری برشمرد و تصریح کرد: برای استقبال از مردم در محلات خود، شهرداری تهران بیش از 370 محله حجاج و 12 هزار خانواده آنان را شناسایی و اقدام به اطلاع رسانی و آموزش نموده است.

عرفان منش از اطلاع رسانی در ورودی های شهر تهران خبر داد و یادآور شد: تیمهای پزشکی و بهداشتی فعال شبانه روزی برای پیشگیری از شیوع آنفلوآنزای نوع A در فرودگاه مهرآباد مستقر شده است.

عرفان منش وظایف هریک از دانشگاهها، فرودگاه مهرآباد، شهرداری و دیگر دستگاههای اجرایی و نهادهای امدادی استان را تدوین و ابلاغ شده خواند و گفت:‌ شهرداری تهران نیروهای آموزش دیده ای در ترمینال 5 و خروجی پارکینگ مستقر کرده ضمن آنکه غرفه سلامت مسافر نیز به طور شبانه روزی در فرودگاه دایر بوده و اقدامات اجرایی، مشاوره ای و اطلاع رسانی را به حجاج ارایه خواهد نمود.

وی از تجهیز و آمادگی دو بیمارستان شهدای یافت آباد و حضرت رسول اکرم(ص) در این خصوص خبر داد و تصریح کرد: کمیته ویژه پیشگیری از آنفلوآنزای نوع A در استانداری تهران تشکیل شده و روند عملکردها و انجام خدمات بهداشتی و اطلاع رسانی را نظارت خواهد داشت.

عرفان منش گفت: روشهای بسیاری برای اطلاع رسانی حجاج و استقبال کنندگان در فرودگاه از سوی شهرداری تهران، دانشگاههای علوم پزشکی و فرودگاه مهرآباد تدارک دیده شده است.

عرفان منش تدارک برای شناسایی افراد مشکوک به بیماری در قبل از پرواز در جده، در حین پرواز در هواپیما و پس از فرود در مهرآباد را سه مرحله پالایش حجاج توسط تیمهای متخصص پزشکی و بهداشتی دانست و اظهار داشت: همه این تدارکات تنها به منظور پیشگیری است و لزوم انجام آن همکاری نزدیک مردم با مسئولان جهت سلامت همه شهروندان است.

وی خاطرنشان کرد: آمارهای رسیده از کشور عربستان حکایت از شرایط مناسب با کمترین میزان موارد مشکوک را دارد.

وی نصب "استندهای" آموزشی، توزیع بروشورهای اطلاع رسانی، انجام مشاوره های متعدد واحد بهداشت محیط در فرودگاه مهرآباد را از جمله برنامه های اطلاع رسانی در فرودگاه خواند.

در این جلسه معاونین بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایران و شهید بهشتی و مدیرکل فرودگاههای استان تهران به تشریح برنامه های خود پرداخته و پس از آن محمودی مدیرکل دفتر بازسازی و حوادث غیرمترقبه استان تهران با بیان اینکه این اداره کل 600 میلیون تومان به مدارس استان تهران برای تامین مایع دستشویی پرداخت کرده است،‌ گفت:‌ اداره کل دفتر بازسازی و حوادث غیرمترقبه استان تهران از آمادگی کاملی برای اختصاص بودجه برای پیشگیری از بیماری از محل اعتبارات ستاد حوادث را دارد.

اعضا پس از پایان جلسه بازدیدی از ترمینال های حجاج در فرودگاه مهرآباد داشته و مدیرکل امور اجتماعی استانداری تهران تمامی مراحل آمادگی فرودگاه و تیمهای بهداشتی و پزشکی را مورد بررسی قرار داد.

کد خبر 993155

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 2 =