سرمایه گذاران مناطق محروم حمایت می شوند

تبریز - خبرگزاری مهر: نائب رئیس کمسیون صنایع و معادن اهر از تشکیل کارگروهی جدید متشکل از نمایندگان استان و مسئولین دست اندرکار برای حمایت و تشویق سرمایه گذاران در جهت سرمایه گذاری در مناطق محروم و کمتر توسعه یافته خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر در اهر، رضا رحمانی پیش از ظهر سه شنبه در بازدید اعضای کمسیون صنایع و معادن از این شهرستان گفت: مدیریت استان و سازمانهایی که به نحوی در بخش تولید و اشتغال نقش محوری دارند با اولویت ویژه استعدادهای مناطق مختلف استان را شناسایی و برای سرمایه گذاران معرفی نمایند.

نماینده مردم تبریز آذرشهر و اسکو تصریح کرد: منطقه ارسباران یکی از مناطق مستعد با قابلیت های بالقوه خصوصاً در بخش معدنی، کشاورزی و گردشگری است که باید بیش از پیش در جهت سرمایه گذاری در این بخشها اهتمام جدی صورت گیرد و کمسیون صنایع و معادن نیز با حضور در این منطقه شاهد برخی مشکلات از جمله نبود امکانات مناسب برای سرمایه گذاری هستند.

وی اظهار امیدواری کرد: با اختصاص اعتبارات لازم برای ایجاد زیرساختها در شهرک های صنعتی و نواحی این شهرستان این شهرک ها از رونق لازم برای سرمایه گذاری برخوردار شوند.

رحمانی گفت: اگر سرمایه گذاری مناسب و تکمیل زیرساختها در مناطق محروم عملی نشود پدیده مهاجرت از این مناطق به شهرهای بزرگ افزایش و معضل حاشیه نشینی بیش از پیش افزایش خواهد یافت که باید با برنامه ریزی مناسب و ارائه راه حل منطقی درآمد مردم و فعالیتهای اقتصادی آنها را بالا ببریم که اگر همت عمومی در سطح استان فراهم شود این امر امکان پذیر است.

وی ارتباط مناسب خصوصاً تکمیل اتوبان اهر تبریز و ادامه آن به مغان و جمهوری آذربایجان را موجب توسعه این شهرستان و از بن بست خارج شدن آن برشمرد و اظهار امیدواری کرد با حمایت مجلس و دولت این پروژه نیز تحقق یابد.

این نماینده مجلس ایجاد شهرک صنعتی مس و صنایع پایین دستی را برای توسعه این شهرستان ضروری برشمرد و افزود: متأسفانه محرومیت این منطقه مربوط به مس سونگون است و در گذشته و سالیان سال علیرغم فرصتی مناسب برای سرمایه گذاری بخش دولتی و سایر بخشها هر وقت از سوی مسئولین منطقه استمرار برای سرمایه گذاری شده گفته شده که اهر و ارسباران مس سونگون دارد.

وی ادامه داد: غافل از اینکه سونگون و سایر معادن نیز با گذشت چندین سال از رشد مناسبی برخوردار نبوده و فقط در یکی دو سال گذشته برخی پروژه ها در منطقه آغاز شده است.

رحمانی اظهار داشت: اگر برنامه ریزی مناسبی در صنعت مس منطقه صورت گیرد نه تنها شتاب توسعه منطقه ارسباران سرعت می گیرد بلکه صنعت مس کل استان را متحول می کند.

نائب رئیس کمسیون صنایع و معادن افزود باید از امروز برای آینده مس برنامه ریزی داشته باشیم، اگر امروز کنسانتره منطقه به سایر استانها حمل می شود و در آنجا فرآوری می شود حتی اگر کارخانه ذوب نیز راه بیافتد با یک درجه پیشرفت به جای کنسانتره شمش به سایر استانها ارسال می شود که در این راستا همزمان با طرح های توسعه مس راه اندازی صنایع جنبی و پایین دستی مس برای ایجاد اشتغال پایدار و توسعه و رونق اقتصادی منطقه بسیار ضروری است که باید در این زمینه از هم اکنون اقدامات لازم صورت گیرد .

وی ایجاد شهرک اختصاصی و تخصصی مس را موجب پویایی و بالابردن درآمد مردم و افزایش امید به زندگی و کاهش مهاجرت از این مناطق بسیار مهم عنوان کرد و خواستار تلاش همگانی در این زمینه شد.

رحمانی در پایان اظهار امیدواری کرتد با تعامل و همگفکری و جذب نیروهای متخصص و صاحبنظر و با همکاری مراکز دانشگاهی نیازهای منطقه شناسایی و راهکارهای لازم ارائه گردد.

اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس در سفری سه روزه در حال بازدید از امکانات صنعتی و معدنی این استان هستند. این سفر در راستای بررسی تدوین برنامه پنجساله پنجم توسعه کشور مهم ارزیابی شده است.

کد خبر 993207

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 2 =