انتقاد نماینده شبستر از روند کند اجرای طرح پمپاژ آب ارس به دشت شبستر

تبریز - خبرگزاری مهر: نماینده شبستر در مجلس از روند کند اجرای طرح پمپاژ آب رودخانه ارس به دشت شبستر به شدت انتقاد کرد.

علی مطهری در گفتگو با خبرنگار مهر در تبریز، با بیان اینکه اعتبارات دولتی برای اجرای کامل این طرح عظیم‌کافی نیست، افزود: با روند کندی اجرای این طرح، نسبت به تحقق پمپاژ آب ارس به دشت شبستر امیدوار نیستم.

وی کمبود آب کشاورزی را مشکل عمده شهرستان شبستر عنوان کرد و گفت:نمایندگان مجلس با عزمی راسخ مصوبه سفر استانی هیئت دولت مبنی بر پمپاژ آب ارس به دشت مرند، شبستر و تبریز را تا تحقق کامل آن پیگیری می کنند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس درباره آخرین وضعیت اجرایی این طرح ملی گفت: کارهای مطالعاتی و امکان سنجی انتقال آب ارس به دشت شبستر انجام شده است ولی اجرای آن نیازمند اعتبارات بسیار کلانی است که بودجه های دولتی برای تامین تمام آن جوابگو نیست.

نماینده شبستر تجدید نظر در نحوه اجرای این طرح ملی را ضروری دانست و افزود:دولت باید با شیوه های مختلف اقتصادی از جمله استفاده از فاینانس و مشارکت دادن بخش خصوصی، ‌این طرح را به سرانجام برساند.

گفتنی است، کارشناسان حوزه مدیریت آب، مهمترین چالش پنج سال آتی آذربایجان شرقی را بحران کمبود آب می خوانند. در این میان، دشت های مرند و شبستر و تبریز برای تامین منابع مورد نیاز برای کشاورزی، شرب و استفاده صنایع به شدت به آب ارس احتیاج دارند. بر این اساس، هرگونه تاخیر در انتقال آب ارس به این منطقه که یکی از مصوبات سفرهای استانی دولت است این خطه از میهن اسلامی را با مشکلات بسیاری روبرو خواهد کرد. 

شهرستان شبستر با حدود 120 هزار نفر جمعیت در 70 کیلومتری غرب تبریز، مرکز آذربایجان شرقی واقع است.

کد خبر 993235

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 0 =