آغاز دوره ای جدید در اتحادیه اروپا با اجرای پیمان لیسبون

پیمان لیسبون ( پیمان جامع اتحادیه اروپا ) از امروز سه شنبه به اجرا گذاشته می شود و بر اساس آن اولین رئیس و نخستین وزیر خارجه این اتحادیه کار خود را آغاز می کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری فرانسه، بر اساس انتخابات صورت گرفته در اتحادیه اروپا "هرمان ون رامپوی" نخست وزیر سوئد ازاین پس رئیس شورای اروپا خواهد بود.

رامپوی صبح امروز در جمع خبرنگاران گفت : امروز شهروندان اتحادیه اروپا دوران جدیدی را آغاز می کنند. امروز اولین روز از دوره ای است که برای شهروندان اتحادیه اروپا مفیدتر، مدرن تر و دموکراتیک تر باشیم.

بر اساس تغییرات به وجود آمده در اتحادیه اروپا که با تصویب پیمان لیسبون به وجود آمده "کاترین اشتون" نیز از این پس به عنوان وزیر امور خارجه این اتحادیه مشغول به کار می شود.

اشتون و رامپوی هر دو در جلسه ای که در هفته گذشته برگزار شد از سوی رهبران اتحادیه اروپا انتخاب شدند.

"کاترین اشتون" نفر اول سمت راست و "رامپوی" نفر اول از سمت چپ

بر اساس تغییرات ایجاد شده در اتحادیه اروپا، این اتحادیه از این پس بخش خدمات سیاسی خواهد داشت.

در همین رابطه در اوایل آبان ماه سال جاری خاویر سولانا در نشست سالیانه موسسه مطالعات امنیتی در پاریس در سخنرانی خود در این خصوص اظهار داشت که انگیزه تشکیل این نهاد جدید و برجسته اروپایی (بخش خدمات سیاسی) در راستای توسعه سیاست خارجی و امنیتی مشترک اتحادیه برطبق معاهده لیسبون می باشد.

این اقدام در واقع به معنای تغییر سیاست های سنتی اتحادیه تحت مدیریت یک واحد سیاسی خواهد بود. در نتیجه انتظار می رود کارایی بیشتر و موثرتری در صحنه بین المللی داشته باشد.

در واقع اولین شبکه سیاسی جهانی خواهد بود که به پشتوانه منابع سیاسی و نظامی بیست و هفت کشور عضو با بودجه 50 میلیارد یورویی تا سال 2013 تکامل خواهد یافت.

کد خبر 993319

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 0 =