کمیت ها در عزادارایهای حسینی ملاک نباشد

اراک - خبرگزاری مهر: نماینده ولی فقیه در استان مرکزی و امام جمعه اراک گفت: نباید در عزاداری های حسینی صرفا به دنبال کمیت بود و از کیفیت در اجرای برنامه ها غافل شد.

به گزارش خبرنگار مهر از اراک، آیت الله قربانعلی دری نجف آبادی عصر سه شنبه در نشست توجیهی مسئولان هیئات مذهبی استان مرکزی در اراک افزود: نباید در عزاداریهای حسینی کمیتها مدنظر قرار گیرد و به کیفیت در اجرای امور بی توجهی شود چرا که در صورت بی توجهی به کیفیت برگزاری مراسم و حتی پذیرایی ها از عزاداران، احتمال سوء استفاده دشمن از این موضوع وجود دارد.

وی اضافه کرد: مسئولان هیئات مذهبی باید با هوشیاری و دقت بالا به گوئه ای عمل کنند که مسائل انحرافی در اشعار، نوحه ها وارد نشود چرا که در صورت ورود انحراف و خرافات در فرهنگ عاشورا در هیئات و دسته های عزاداری، این موضوع دستاویزی برای خرافی نشان دادن ملت مسلمان و شیعه ایران در جهان از سوی دشمن می شود که در این زمینه باید توجه ویژه ای از سوی مسئولان هیئات مذهبی صورت گیرد.

دری نجف آبادی با اشاره به اینکه در جهان سلمان رشدی های بسیاری وجود دارند، خاطرنشان کرد: همه برنامه های عزاداری حسینی باید در جامعه با برنامه و حساب شده باشد و در اجرای آن نیز خالصانه و با عشق به امام حسین(ع) و با تاسی به راه و سیره اهل بیت عمل شود.

امام جمعه اراک با بیان اینکه صرف هزینه های گزاف برای خرید علم و نشانهای مختلف برای دسته های عزاداری حسینی از انحرافاتی است که به عزداری های عاشورا و تاسوعا وارد شده است بیان داشت: به جای صرف این هزینه ها می توان به خوبی از امکانات و وجوه موجود برای انجام اعمالی بهتر و مناسب از جمله حمایت از محرومان و فقرا استفاده کرد که در صورت انجام آن فرهنگ عاشورا بیشتر در میان مردم نهادینه خواهد شد.

قصد برخورد با علمها را نداریم

فرمانده انتظامی استان مرکزی نیز گفت: نیروی انتظامی قصد برخورد با کسانی که علم و نشان در هیئات خودحمل می کند را ندارد چرا که این نیرو اعتقادی به برخورد انتظامی با اعتقادات دینی مردم ندارد.

کاظم مجتبایی افزود: موضوع حمل علم بحثی اعتقادی است و افراد باید با مراجعه به سنتها و شرع به گونه ای عمل کنند که فرهنگ عاشورا و پیام آن در عزاداری های آنان نمود بیشتری پیدا کند چرا که اعتقاد داریم که علم و نشان ها از نظر شرعی و دینی تناسبی با فرهنگ حسینی ندارد ولی این موضوع را باید به صورت اعتقادی و دینی حل و فصل کرد.

وی اضافه کرد: مسئولان هیئات مذهبی باید با افزایش بصیرت و آگاهی های اجازه سوء استفاده از هیئات مذهبی را از سوی افرادی که قصد دارند پس از انتخابات ریاست جمهوری از هر فضا و تجمعی بهره برداری سیاسی کنند را ندهند و عزاداری ها را صرفا با تکیه بر راه و منش امام حسین(ع) و بدور از هرگونه فعالیت سیاسی به انجام برسانند.

مجتبایی پلیس را در ایام عزداری حسینی در کنار عزاداران دانست و خاطرنشان کرد: پلیس می کوشد نظم ترافیکی، امنیت عزداران در دسته ها و امکانات لازم برای برگزاری با شکوه عزداریهای حسینی را در استان فراهم کند که برای تحقق برنامه های نیروی انتظامی استان در این ایام همراهی و مشارکت همه هیئات و عزاداران با عوامل انتظامی ضروری است.

فرمانده انتظامی استان مرکزی در ادامه با تاکید بر اینکه عزاداران حسینی از ارزش بالایی در نزد پلیس برخوردارند، گفت: در صورت بروز هرگونه مشکل هیئات مسئولان هر یک از این هیئات می توانند مسائل و مشکلات خود را با عوامل انتظامی در میان گذارند تا تمهیدات لازم برای برطرف کردن آن صورت گیرد.

رعایت اصلاح الگوی مصرف در عزداری ها ضروری است  

مدیرکل اداره تبلیغات اسلامی استان مرکزی نیز گفت: رعایت بهداشت فردی، نصب العین قرار دادن فرامین مقام معظم رهبری در مورد رعایت اصلاح الگوی مصرف و دوری از ریخت و پاشها در مراسم ها و همکاری کامل با نیروهای انتظامی از سوی هیئات مذهبی در مراسم ها و عزاداری ها ضروری است.

حجت الاسلام احمد رضائیان افزود: برقراری هماهنگی و تعامل کامل میان دسته های عزاداری حسینی در ایام عزاداری و دقت در برنامه ریزی ها از سوی مسئولان هیئات ها از نیازهای امروز برای برگزاری این مراسم ها است که مسئولان این هیئات ها باید به آن توجه کنند.

وی خاطرنشان کرد: بر اساس برنامه ریزی صورت گرفته عزاداری ها و حرکت در خیابان ها تا ساعت 23:30 هر شب مجاز است و در ایام عاشورا و تاسوعا نیز محدودیتی در این زمینه وجود ندارد.

کد خبر 993506

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 9 =