خویشتنداری نیروهای امنیتی در حوادث اخیر/ اولتیماتوم به اخلالگران

دادستان کل کشور تاکید کرد: از این لحظه دیگر اجازه نخواهیم داد بیش از این از سوی یک عده قانون شکن به امنیت و آرامش مردم خدشه وارد شود لذا از این به بعد با هرکسی که برخلاف حقوق مردم و امنیت و نظم اجتماعی حرکت کند به شدت برخورد خواهد شد.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت‌الاسلام اژه ای صبح سه شنبه در نخستین نشست خبری پاسخگوی سئوالاتی در خصوص دادگاههای پس از انتخابات، پرونده دانه درشتها، کهریزک، مسائل زیست محیطی و وظایف دادستانی کل کشور در ارتباط با حقوق عامه بود.

دادستان کل کشور پس از ارائه توضیحاتی در مورد وظایف دادستانی کل کشور و همچنین وظایف اصحاب رسانه در مورد اطلاع رسانی به دادگاههای پس از انتخابات و نحوه برگزاری این دادگاهها بود و گفت: در خصوص قضایای اخیر و درگیریهایی که به وجود آمد حقیقتاً در هفته های اول بعضی از ابعاد قضیه برای مردم روشن نبود و نیاز بود فرصتی از لحاظ سیستم انتظامی، امنیتی و قضائی در اختیار قرار گیرد تا ماهیت قضیه مشخص شود. ضمن اینکه فرصتی شد تا کسانی که سوء نیت و یا وابسته به بیرون هستند و یا عاملیت اجنبی علیه اسلام و نظام و مردم می خواهند اقداماتی داشته باشند با کسانی که فریب خوردند از هم جدا شوند.

وی در ادامه گفت: دشمن در ایجاد این مسئله و در ادامه و توسعه آن نقش داشته و دارد لذا نیاز بود اطلاع رسانی لازم از سوی نهادهای مختلف صورت گیرد تا این مسئله برای مردم و کسانی که فریب این موضوع را مشخص شود لذا دادگاهها به عنوان مرجع رسیدگی به اصل موضوع و بیان اصل موضوع و بیان جنبه هایی که وابسته به خارج بود تشکیل شد و این گونه نبود که دادگاه علنی برای رسیدگی به اتهامات یک متهم تشکیل شود و برای رسیدگی به آن اتهام بعداً غیرعلنی شود.

دادستان کل کشور گفت: علنی بودن یا غیرعلنی بودن این نیست که قاضی یا دستگاه قضائی موظف باشد اطلاعیه صادر کند و یا از مردم و اصحاب رسانه دعوت کند در جلسه شرکت نمایند بلکه معنای علنی بودن این است که دادگاه ممنوعیتی برای کسانی که می خواهند شرکت کنند ایجاد نکرده است و باید گفت امروز بسیاری از دادگاههای علنی در کشور برگزار می شود که مورد حساسیت جامعه و رسانه نیست و شرکتی صورت نمی گیرد.

اژه ای گفت:‌ به نظر بنده نیروهای امنیتی خویشتنداری کردند تا دست دشمن در این قضایا آشکارتر شود اما باید تاکید کنیم از امروز به بعد به هیچوجه این اغماض صورت نخواهد گرفت و به دادستان تهران نیز تاکید کرده ایم که از این لحظه اجازه ندهیم بیش از این از سوی یک عده قانون شکن به امنیت و آرامش مردم خدشه وارد شود و با ایجاد ناامنی و تضییع کردن حقوق مردم بهترین دستاویز را برای دشمن قرار دهند تا به نظام ضربه وارد کنند.

وی تاکید کرد:‌ امروز چهره دشمن برای ما کاملاً مشخص شده است لذا از این به بعد اگر هر کسی برخلاف حقوق مردم و امنیت و نظم اجتماعی حرکت کند به شدت با آن برخورد خواهد شد.

دادستان کل کشور از خانواده ها خواست تا مراقبت بیشتری از فرزندان داشته باشند تا فریب برخی رسانه ها و شعارهای دو پهلو را نخورند در غیر این صورت از این پس از کسی گله نکنند.

وی گفت: کسانی که محاکمه شدند و پرونده آنان یا به دادگاه تجدید نظر رفته و یا خواهد رفت، قاضی می تواند تخفیف دهد و یا می تواند حکم را تعلیق کند. اگر قاضی تشخیص داد که این متهم پشیمان است حکم این فرد مجرم را بر اساس آنچه در قانون آمده می تواند تعلیق کند و یا تخفیف مجازات دهد.

دادستان کل کشور در پاسخ به سئوالی در مورد نتیجه شکایات نمایندگان مجلس از موسوی گفت:‌ نمایندگان مجلس در دو نوبت شکایات خود را وارد کردند اما فقط در یک نوبت به دست ما رسیده است و به دادستان تهران تاکید کرده ایم که تعقیب صورت گیرد.

خبرنگاری پرسید کروبی عنوان کرده است که دادستان کل کشور در مورد شواهد و مواردی که مطرح شده و موضوع قتل سعید پورآقایی فقط به کلیات پرداخته و از دادستان خواسته تکلیف آن شواهد را مشخص کند که اژه ای در پاسخ گفت: بارها تاکید کردم که این موضوع ساختگی است و اینجا باید از آقای کروبی بپرسم این موضوع را چه کسی طرح کرد. من یا شما؟ و چه کسی به منزل وی رفت و چه کسی برای آن مجلس ختم ترتیب داد و چه کسی در مجلس ختم وی شرکت کرد.

وی گفت: به آقای کروبی گفتیم که این مطلب صحت ندارد و وی نیز پذیرفت ولی حاضر به بازگویی آن نشد و گفت بگذارید تمام مسائل بررسی شود.

دادستان کل کشور همچنین در مورد شاهد و سی دی که کروبی به کمیته سه نفره ارائه کرده بود گفت: ‌از همان اول وقتی سی دی را مشاهده کردیم متوجه شدیم که بخشی از این سی دی ساختگی است و غیرطبیعی به نظر می رسد.

کد خبر 996342

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 6 =