جشنواره‌های هنری و سینمایی آن‌قدر در جهان مهم هستند که همیشه عده زیادی منتظرند تا ببینند جوایز آن‌ها نصیب چه کسی می‌شود. در این گزارش به تعدادی از این جشنواره ها و جوایزشان اشاره می‌کنیم.

مجله مهر: جشنواره های هنری و سینمایی در همه جای دنیا یکی از پرهیجان‌ترین و جذاب‌ترین جشنواره‌ها هستند که همیشه با خبرها و اتفاقات جالبی همراه هستند و در همه کشورها حول و حوش این جشنواره ها تب و تاب زیادی بین مردم شکل می گیرد و همه منتظرند ببیند تا تندیس های طلایی و بلورین سهم کدام هنرمند می شود. یکی از جذابیت‌های این جشنواره‌ها در کنار بهترین های هر رشته، جوایزی است که به آن‌ها اهدا می‌شود و معمولاً هر کشور برای اهدای این جوایز و طراحی این تندیس‌ها به دنبال نمادهای ملی خود می‌رود. شاید بد نباشد حالا که مدت‌زمان زیادی از مراسم اسکار نمی‌گذرد، سراغ این جشنواره‌ها و جوایز معروفشان برویم.

اسکار و شوالیه

اسکار از شاخص‌ترین مراسم هنری یا به‌طورکلی اهدای جوایز در جهان به شمار می‌آید و هرساله در بیش از ۱۰۰ کشور جهان به‌صورت زنده پخش می‌شود. این مراسم توسط آکادمی علوم و هنرهای تصاویر متحرک در هالیوود، کالیفرنیا برگزار می‌شود. این تندیس که از بریتانیم آب‌طلا شده بر روی یک پایه فلزی سیاه ساخته شده دارای بلندی ۱۳٫۵ اینچ (معادل ۳۴ سانتیمتر) و وزن ۸٫۵ پوند (معادل ۳٫۸۵ کیلوگرم) است و شوالیه‌ای را نشان می‌دهد که شمشیر مبارزان جنگ صلیبی را در دست گرفته و بر روی یک حلقه فیلم ایستاده و پنج حوزه فیلم را نشان می‌دهد که هرکدام نشانگر بخش‌های اصلی آکادمی هستند: بازیگر، نویسنده، کارگردان، تهیه‌کننده و تکنسین.

کن و نخل طلا

جشنواره کن، جشنواره‌ای سالانه است که در کن فرانسه برگزار می‌شود. این جشنواره یکی از بزرگ‌ترین و باشکوه‌ترین رویدادهای سینمایی جهان و محلی برای پیش‌نمایش فیلم‌های جدید از تمامی ژانرها ازجمله مستند به شمار می‌آید .از سال ۱۹۳۹ تا ۱۹۵۴ جایزه‌ای با عنوان جایزه بزرگ جشنواره کن به برنده بهترین فیلم این رویداد سینمایی اهدا می‌شد؛ اما در سال ۱۹۶۵ هیئت‌داوران جشنواره پیشنهاد دادند جایزه بزرگ جشنواره هرسال با طراحی جدید از یکی از هنرمندان معاصر ساخته شود. در اواخر سال ۱۹۵۴ هیئت‌مدیره جشنواره کن گروهی از جواهرسازان را برای طراحی «نخل» دعوت کردند و درنهایت اولین بار در سال ۱۹۵۴ «لوچینه لازون» جواهرساز پاریسی پیشنهاد استفاده از برگ نخل که سمبل شهر کن و جشنواره فیلم کن شده بود را به‌عنوان جایزه داد که درنهایت از سال ۱۹۵۵ جایزه نخل طلا جایگزین جایزه بزرگ این جشنواره شد.

بفتا و ماسک طلایی

بفتا یک مؤسسه خیریه و مستقل در انگلیس است که به پشتیبانی از توسعه و ترویج هنر فعال است. آکادمی هنرهای فیلم و تلویزیون انگلستان که به‌عنوان یک انجمن خیریه به ثبت رسیده، هدف خود را شناسایی و حمایت از کسانی که به فیلم و سینمای انگلیس خدمات کرده‌اند، اعلام کرده است. آکادمی هنرهای فیلم و تلویزیون انگلیس از سال ۱۹۴۸ مراسمی را برای اهدای جوایز به فیلم‌ها در بخش‌های مختلف داشته است. از سال ۱۹۹۸ تابه‌حال بفتا جوایزی برای صنایع بازی‌های کامپیوتری در نظر گرفته است و از سال ۲۰۰۴ مراسم اهدای این جوایز از مراسم فیلم و سریال جدا شد و به‌طور مستقل اهدا می‌شود.

گلدن گلوب و کره‌های طلایی

گلدن گلوب هم دیگر جشنواره‌ هنری معروف است که هرساله در آمریکا توسط اتحادیه مطبوعات خارجی هالیوود  برگزار می‌شود و بهترین تولیدات سینمایی و تلویزیونی را معرفی می‌کند. این جایزه نخستین بار در سال ۱۹۴۴ به فیلم‌های تولیدی و محصولات تلویزیونی تعلق گرفت. مهم‌ترین جایزه آکادمی با نام «بهترین فیلم» یکی از مهم‌ترین رقابت‌های فیلم‌سازان محسوب می‌شود. همچنین جایزه «یک عمر فعالیت هنری» یکی از مهم‌ترین جوایز گلدن گلوب است که هرسال به یکی از بزرگان عرصه سینما و تلویزیون آمریکا داده می‌شود. این جایزه به فیلم یا برنامه تلویزیونی خاصی تعلق نمی‌گیرد و تنها برای یک عمر فعالیت هنری بزرگان سینما و تلویزیون آمریکا اهدا می‌شود.

برلین و خرس زرین

خرس زرین هم جایزه بهترین فیلم در جشنواره بین‌المللی فیلم برلین است که از سال ۱۳۳۰ به بعد به برگزیدگان این جشنواره هدیه شده است . خرس نماد شهر برلین است و نشان ملی محسوب می‌شود همچنین شکل خرس بر روی پرچم برلین نیز وجود دارد.

ونیز و شیر طلایی

شیر طلایی، مهم‌ترین جایزه جشنواره فیلم ونیز  است. شیر طلایی در سال ۱۹۴۹ توسط کمیته سازمان‌دهی معرفی شد و اکنون به‌عنوان یکی از برجسته‌ترین جوایز صنعت فیلم شناخته می‌شود. شیر بالدار هم نمادی از شهر ونیز محسوب می‌شود.

فجر و سیمرغ

سیمرغ نامی آشنا در ادبیات فارسی است که بیش از سی سال است که به جایزه اصلی جشنواره هنری کشور تبدیل‌شده است. جشنواره فیلم فجر از سال ۱۳۶۱ تا به الآن هرسال در زمستان برگزار می‌شود و در بخشه‌ای مختلفی مانند بهترین فیلم، کارگردانی، فیلم‌نامه، بازیگر زن و مرد اصلی و مکمل، فیلم‌برداری، آهنگسازی و ... با نظر هیئت‌داوران به اهدای جوایز سیمرغ بلورین می‌پردازد. نام این جایزه از مرغ افسانه‌ای گرفته شده است که رد آن را می‌توانیم در شاهنامه پیدا کنیم. سیمرغ همان پرنده اساطیری است که زال فرزند نریمان و پدر رستم بزرگ‌ترین پهلوان شاهنامه را کمک و او را بزرگ می‌کند.

جایزه هنرهای تصویری کانادا

این جشنواره سالانه در کشور کانادا برپا می‌شود و  به برترین‌های صنعت سینما، تلویزیون و سایر تولیداتِ رسانه‌های تصویری دیجیتالجایزه  اهدا می‌شود. این جایزه که از سال ۲۰۱۳ میلادی، با ادغامِ جوایز جمینای و جوایز جینی در یکدیگر، بنیان نهاده شد، معتبرترین جایزهٔ سینمایی و تلویزیونی کانادا محسوب می‌شود و معادلِ کانادایی جایزه اسکار و جایزه امی در ایالات متحده آمریکا است.

شیکاگو و راهبه

جشنواره بین‌المللی فیلم شیکاگو یک جشنواره سالانه فیلم است که در ماه اکتبر هر سال در شهر شیکاگو برگزار می‌شود. این جشنواره از ۱۹۶۵ تاکنون برگزار می‌شود و یکی از قدیمی‌ترین جشنواره‌های سینمایی آمریکای شمالی است.

کرالای هند

جشنواره بین‌المللی فیلم کرالا، یک جشنوارهٔ فیلم است که هرساله در تریواندروم مرکز ایالت کرالا در کشور هند برگزار می‌شود. این جشنواره توسط آکادمی فیلم ایالت کرالا در سال ۱۹۹۶ بنیان گذاشته شد. این آکادمی، زیر نظر اداره امور فرهنگی دولت ایالتی کرالا فعالیت می‌کند. زمان برگزاری این جشنواره هرساله در نوامبر/دسامبر است و به‌عنوان یکی از رویدادهای مهم فرهنگی هند شناخته می‌شود. جشنواره کرالا به تولیدات سینمایی آسیا، آفریقا و آمریکای لاتین اختصاص دارد.

چین و خروس زرین

خروس زرین، یک جایزه سینمایی در چین است که در سال ۱۹۸۱ میلادی در سالی که در چین سال خروس نامیده شد، متولد شد. تندیس این جایزه، یک «خروس زرین» است که توسط «انجمن فیلم چین» به برترین‌های صنعت سینما در این کشور اهدا می‌شود. از سال ۲۰۰۵ به بعد این جایزه به‌صورت «دو سال یک‌بار» و در «سال‌های فرد» اعطا می‌شود.

کره جنوبی و ناقوس بزرگ

ناقوس بزرگ، نام یک جایزه سینمایی است که توسط «انجمن فیلم کره» به برترین‌های سینما در کره جنوبی اعطا می‌شود. ناقوس، قدیمی‌ترین و پایاترین جایزهِ فیلم  کره جنوبی است. جایزه ناقوس بزرگ، معادل کره‌ای جایزه اسکار در ایالات متحده آمریکا است.

بدترین‌های آمریکا و تمشک طلایی

تمشک طلایی جایزه‌ای برای شناخت بدترین‌ فیلم‌ها است. این جایزه توسط جان ویلسن و مو مورفی ابداع شد. مراسم سالانه جوایز تمشک طلایی یک روز پیش از مراسم  جوایز اسکار برگزار می‌شود. اولین مراسم جوایز تمشک طلایی در ۳۱ مارس ۱۹۸۱ و در کنار شومینه اتاق نشیمن خانه جان ویلسن در لس‌آنجلس و به‌افتخار بدترین فیلم‌های سال ۱۹۸۰ برگزار شد.

بدترین‌های هند و موز طلایی

موز طلایی هم کارکردی مثل تمشک طلایی دارد و به بدترین‌ها در سینمای هند (بالیوود) تمشک طلایی داده می‌شود و هرسال از طریق رأی‌گیری آنلاین برندگان این موز طلایی معرفی می‌شوند.

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 0 =