۲۲ تیر ۱۳۹۴ - ۱۴:۰۵
سراب نیلوفر

کرمانشاه- مدیر کل آبفا استان کرمانشاه، خشکسالی را علت اصلی خشکیدگی چشمه های آب طاقبستان وسراب نیلوفر دانست و گفت: این شرایط دور از انتظار نبوده ومنابع آبی در مناطق مذکور به میزان زیادی کاهش یافته است.

منصور کیاور در گفتگو با خبرنگار مهر، ضمن اشاره به شرایط کم آبی در استان کرمانشاه، اظهار داشت: حدود ۲۰ سال است که با مسئله خشک سالی رو به رو هستیم و با برداشت بی رویه از منابع آبی در سال های آینده به بحران نزدیک تر خواهیم شد.

وی در ادامه در خصوص خشیکدن چشمه های آب طاق بستان نیز گفت: خشک سالی، کم بارانی و کمبود آب در منابع زیرزمینی علت اصلی ناپدید و خشک شدن چشمه های طاق بستان است و باید علت را در ریشه و منبع اصلی آب در طاقبستان جست و جو کرد.

کیاور توجه به تاثیر جاذبه توریستی طاق بستان از نظر منطقه ای را ضروری دانست و افزود: نهادهای مربوطه باید با برگزاری جلسات متعدد و کارشناسی شده به  این موضوع مهم بپردازند و با یافتن راهکار مناسب برای آن چاره اندیشی کنند.

مدیر عامل آبفا استان کرمانشاه همچنین به خشکیدن سراب نیلوفر به عنوان یکی از مناطق تفریحی و گردشگری استان اشاره کرد و اظهار داشت: با توجه به سونامی خشکسالی و کاهش سطح منابع آب زیرزمینی، وقوع این شرایط دور از انتظار نبوده است و باید در این زمینه از نظر و راهکار کارشناسان مربوطه استفاده کرد.

وی خاطر نشان کرد: منطقه سراب نیلوفر دارای سفره های زیرزمینی متعدد بوده است اما استفاده بیش از حد از آب این سراب در حوزه کشاورزی و همچنین کمبود بارش ها موجب شده که این سراب خشک شود.

این مسئول مناطق توریستی و گردشگری کرمانشاه را جزو سرمایه های ارزشمند این استان عنوان کرد و گفت: مناطق گردشگری با همه منابع طبیعی متعارف و شناخته شده آن جزو سرمایه های فرهنگی و ملی است که باید مورد رسیدگی و توجه ویژه باشد.

کد خبر 2857884

برچسب‌ها

مطالب بیشتر