۱۲ شهریور ۱۳۹۶ - ۰۹:۰۹
مدخل شعر معاصر فارسی (۱۳۹۲-۱۲۸۵)

کتاب مدخل شعر معاصر فارسی (۱۳۹۲-۱۲۸۵) تألیف شهریار خسروی منتشر شد.

به گزارش خبرنگار مهر، «کتاب مدخل شعر معاصر فارسی (۱۳۹۲-۱۲۸۵)» از مجموعه کتاب‌های حوزه مسائل نظری ادبیات در انتشارات فاطمی است که به تازگی منتشر و روانه بازار شده است.

در متن پشت جلد این اثر آمده است: این کتاب کوششی است برای معرفی منسجم و نظام‌مند شعر فارسی در یک قرن اخیر. مؤلف ضمن عبور از کلیشه‌های رایج، روایتی از شعر معاصر ایران به دست می‌دهد که اساس آن را ایده‌ها و مفاهیم موجود در شعر و نقد ادبی معاصر ایران و نسبت آن‌ها با یک‌دیگر برمی‌سازد. در این کتاب، ابتدا «روایت معیار»، شعر معاصر ایران معرفی و نقد شده است، سپس با اصلاح روایت رسمی و معیار، روایت جدیدی عرضه شده که هم مبتنی بر داده‌ها و شواهد تاریخی و هم مبتنی بر دیدگاهی‌ منسجم است.

این اثر یک جریان‌شناسی توصیفی و مفهومی از شعر ایران است که در پایان، گزارشی تاریخی از شعر معاصر ایران هم به آن افزوده شده است. مزیت کتاب حاضر آن است که «شعر معاصر»  را منحصر در «شعر نو» ندانسته و به انواع شعر قدمایی در دورۀ معاصر نیز می‌پردازد.

«کتاب مدخل شعر معاصر فارسی (۱۳۹۲-۱۲۸۵)» همچنین تصویری از تحولات شعر معاصر،  پس از انقلاب اسلامی هم ترسیم کرده‌ است که در اغلب آثار دیگر مغفول مانده است.

این کتاب در ۳۳۲ صفحه، به قیمت ۲۸ هزار تومان و  در تیراژ ۱۰۰۰ نسخه منتشر و روانه کتابفروشی‌ها شده است.

کد خبر 4075634

برچسب‌ها