شناسهٔ خبر: 4087170 -
امروز انجام شد؛

دیدار «می» و «تیلرسون» با تمرکز بر ایران و کره شمالی

وزیر خارجه آمریکا در سفر به انگلیس با نخست وزیری این کشور درباره توافق هسته ای ایران و اعمال فشار بر کره شمالی گفتگو کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از فرانس پرس، «رکس تیلرسون» وزیر خارجه آمریکا که به انگلستان سفر کرده است، در دیدار با «ترزا می» نخست وزیری این کشور، درباره لزوم افزایش فشارها بر کره شمالی تاکید کرد.

از دیگر موضوعات مطرح شده میان طرفین می توان به توافق هسته ای ایران اشاره کرد که اگرچه واشنگتن به آن با دیده تردید نگاه می کند؛ لندن بر اهمیت اجرای آن تاکید می کند.

این در حالی است که ظاهرا می مدعی شده که اهمیت برجام ممانعت از تلاش ایران برای دستیابی به سلاح هسته ای است!

قرار است تیلرسون تا پایان امروز پنجشنبه با «بوریس جانسون» وزیر خارجه انگلیس و یکی از اعضای وزارت خارجه فرانسه نیز دیدار کند.

گفتنی است جانسون در بیانیه ای که در آستانه دیدار با همتای آمریکایی صادر کرد، از تعهد لندن برای مبارزه با اقدامات (هسته ای-موشکی) پیونگ یانگ سخن گفت و مدعی شد: انگلستان در مرکز تلاش های جهانی با هدف حصول راه حل دیپلماتیک برای حل معضل شبه جزیره کره قرار دارد.

اگرچه انگلستان و فرانسه از خواست آمریکا به اعمال تحریم های بیشتر علیه کره شمالی حمایت کردند؛ لحن قطعنامه نهایی برای آنکه حمایت روسیه و چین را جلب کند؛ تا حد زیادی تعدیل شد.

تیلرسون قرار است در ادامه سفر به لندن، با «غسان سلامه» نماینده ویژه سازمان ملل در امور لیبی هم دیداری داشته باشد.