۱۳ اردیبهشت ۱۳۸۹، ۱۰:۵۴

حسینی به مهر اعلام کرد:

مخالفت بانک مرکزی با ورود سکه به بورس

مخالفت بانک مرکزی با ورود سکه به بورس

معاون سازمان بورس و اوراق بهادار از آمادگی بورس برای به کارگیری ابزار جدید صکوک، مخالفت بانک مرکزی با ورود سکه به بورس ، ارائه مجوز اصولی استفاده از اوراق رهنی مسکن و عملیاتی شدن آنلاین تریدینگ از اواخر خردادماه امسال در بورس خبرداد.

سیدعلی حسینی در گفتگو با مهر در مورد استفاده از ابزار جدید "صکوک" در بازار سرمایه گفت: مقررات مربوط به استفاده از این ابزار در بازار سرمایه تدوین و برای کمیته تدوین مقررات ارسال شده است.

معاون سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به مذاکرات صورت گرفته با علاقمندان و متقاضیان استفاده از این ابزار اظهار داشت: هم اکنون تقاضای بالقوه ای برای استفاده از این ابزار وجود ندارد.
 
وی ادامه داد: البته بسیاری از افراد با توجه به تفاسیر قانون توسعه ابزارها و نهادها در بازار سرمایه، علاقمند هستند که این ابزار هرچه زودتر عملیاتی شده و مورد استفاده قرار گیرد.
 
حسینی با بیان اینکه سازمان بورس وظایف خود را در قبال راه اندازی این ابزار انجام داده است، افزود: به عبارت دیگر تصویب قانون در مجلس انجام شد و مقررات اجرایی آن نیز در شرف نهایی شدن است.
 
به گفته وی زمان استفاده و به کار گیری این ابزار بستگی به زمان درخواست متقاضایان دارد، سازمان بورس برای راه ادازی این ابزار با هر تقاضایی که وجود داشته باشد، همراهی خواهد کرد.
 
معاون سازمان بورس و اوراق بهادار در مورد سایر ابزارهای آماده برای استفاده در بازار سهام گفت: غیر از صکوک، فیوچر محصولات پتروشیمی و پلی اتیلن در دستور کارهیئت پذیرش قرار دارد و بررسی می شود، همچنین در مورد محصولات کشاورزی از جمله ذرت در حال بررسی برای تبدیل به قرارداد هستیم تا مورد معامله قرار گیرد.
 
ورود سکه به بورس فعلا منتفی شد

وی با بیان اینکه موضوع ورود و معامله سکه در بورس فعلا منتفی شده است، گفت: فعلا احتمال ورود سکه به بورس فراهم نیست، اما مشکلی برای بازار فیوچر و معاملات فیوچر ندارد، زیرا قیمت سکه در خارج از بورس هم که معامله می شود، لحظه ای است و در معاملات فیوچر از این قیمتها می توان استفاده کرد
  
حسینی در مورد دلایل عدم ورود سکه به بورس گفت: بانک مرکزی وظیفه تنظیم بازار سکه و طلا را دارد، در حال حاضر نیز ورود سکه به بورس را به صلاح ندانسته است.
 
معاون سازمان بورس و اوراق بهادار از عملیاتی شدن آنلاین تریدینگ از اواخر خردادماه امسال در بورس خبرداد. 
 
ارائه مجوز اصولی استفاده از اوراق رهنی مسکن
 
وی در مورد زمان اجرایی شدن اوراق رهنی مسکن در بورس گفت: سازمان بورس منتظر نهایی شدن مقررات انتشار این اوراق در بانک مرکزی است. سازمان بورس اعلام کرده است که می توان این کار را انجام داد و چارچوبی برای آن تهیه کرد.
 
حسینی از ارائه مجوز اصولی برای استفاده از اوراق رهنی مسکن در بورس خبرداد و افزود: با توجه به اینکه موضوع فروش مطالبات بانکها نیز مطرح بود، بانک مرکزی نظراتی دارد که باید نهایی و جمع بندی شود.
کد خبر 1075623

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha