۲۸ اردیبهشت ۱۳۸۹، ۱۲:۲۱

دایمی عنوان کرد:

بحران آبی در 4 استان کشور

بحران آبی در 4 استان کشور

مدیرکل دفتر برنامه ریزی کلان آب و آبفا وزارت نیرو گفت: در چند استان از جمله خراسان جنوبی، فارس، قم و بوشهر شرایط مطلوب و مساعدی به لحاظ میزان ذخایر آبی نداریم.

به گزارش خبرگزاری مهر، علیرضا دایمی گفت: علیرغم نامطلوب بودن شرایط آبی در 4 استان کشور، در صورت مدیریت پیشگیرانه و اصلاح الگوی مصرف، نیازی به سهمیه بندی آب در تابستان امسال به ویژه در استان های کم باران نخواهد بود.

مدیرکل دفتر برنامه ریزی کلان آب و آبفا وزارت نیرو افزود: از طریق برنامه ریزی و مدیریت مخازن آب، مصرف بهینه آب در بخش کشاورزی و هشدار و آگاه سازی مردم در زمینه مصرف آب، می توان به آسانی از پیک مصرف در تابستان عبور کرد.

وی با اشاره به بهبود وضعیت بارندگی های کشور در سال آبی جاری، اظهار داشت: با وجود افزایش 15 درصدی بارندگی در مقایسه با سال آبی گذشته، هنوز در برخی از مراکز استان های کشور از لحاظ منابع ذخیره آب در شرایط مطلوبی نیستیم.

به گفته دایمی، توزیع بارش در مناطق کشور به طور یکنواخت نبوده و به همین خاطر در چند استان از جمله خراسان جنوبی، فارس، قم و بوشهر شرایط مطلوب و مساعدی به لحاظ میزان ذخایر آبی نداریم.

وی تصریح کرد: در حوضه آبریز دریای خزر (شمال کشور) شرایط بارندگی در مقایسه با سال گذشته بهتر بوده و در شرایط طبیعی قرار دارد، حوضه آبریز خلیج فارس نیز در شرایط متوسط و دریاچه ارومیه از شرایط مطلوبی برخوردار است اما در مناطق شرقی کشور و فلات مرکزی حدود 20 درصد کمبود آب را شاهد هستیم.

به گفته این مقام مسئول در وزارت نیرو،عملکرد و مصارف درست مردم از سهمیه بندی آب در مناطق و استان های کم آب جلوگیری خواهد کرد.

دایمی در ادامه به موضوع اعتبار بخش آب و آبفا اشاره کرد و گفت: در سال جاری میزان اعتبار در بخش های آبرسانی و فاضلاب حدود 10تریلیون ریال و اعتبار تخصیص داده شده به سدها، شبکه ها و تاسیسات بزرگ آبی حدود 30 تریلیون ریال است.

به گفته وی،در لایحه بودجه سال 89 کشور مجموع اعتبار بخش آب 56 تریلیون و 788 میلیارد ریال ریال پیش بینی شده بود که به دلیل محدودیت منابع مالی، فقط 44 تریلیون و 662 میلیارد ریال به تصویب رسید.

دایمی خاطرنشان کرد: امسال مقادیری نیز به صورت فروش اوراق مشارکت به وزارت نیرو و شرکت های تابعه اختصاص یافته که با جذب آن و سایر منابع، مجموع اعتبار بخش آب و آبفا به 60 تریلیون ریال افزایش خواهد یافت.
 

کد خبر 1084962

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha